Ekotipy
Jsme zapojeni do projektu Ekoporaden Praha. (http://www.ekoporadnypraha.cz) Připravujeme pro Vás čtvrteční ekotipy. Pokud Vás nějaké téma zajímá, zkuste si ho vyhledat. Pokud se chcete zeptat přímo, napište nám e-mail na info@toulcuvdvur.cz
„Dobrá cesta“ pro zvířata
A s tím úzce souvisí téma „welfare“, které je jedním z nosných pilířů strategie Toulcova dvora. V duchu welfare na naší farmě chováme všechna zvířata.
Co to vlastně je ten/to welfare?
Welfare …
Bez stromů to prostě nejde!
Ochrana stromů je stále důležitější, protože začínáme pociťovat neustálý nárůst teplot doslova na vlastní kůži. V nejteplejších letních dnech jsme vyhledávali útočiště pod korunami stromů a utíkali z…
Podzimní zamyšlení nad hmyzem
Letos nás pěkně potrápily především vosy. V závěru léta přestaly vosí matky snášet, larvy dokončily svůj vývoj, vosí hnízda se rozpadla a vosy se snažily hledat jakoukoli sladkou potravu. Lezly nám…
„Esdýdžís“ a 30letá matematika Toulcova dvora
Ano, je to stejná udržitelnost, o které slyšíme stále častěji na úrovni mainstreamu, ale málokdo ví, co toto abstraktní slovo vlastně znamená a často se redukuje na „ekologické produkty“.
…
Září - měsíc biopotravin a ekologického zemědělství
Jak BIOPOTRAVINY poznám?
Biopotraviny, které byly kontrolovány a certifikovány v České republice (tedy nikoliv pouze výhradně české biopotraviny) poznáte podle této zelené ,,biozebry", státní…
NENÍ DÉŠŤ JAKO DÉŠŤ
Namísto očekávaných mírných deštíků přišly rovnou deště přívalové a postupně se přehnaly přes naše území. Že je to z extrému do extrému? Vypadá to tak.
Stopy jsou vidět i na Toulcově dvoře. Ještě teď…
Hledá se modrásek bahenní!
Při návštěvě našeho přírodního areálu vaši pozornost jistě upoutá krásně rozkvetlá louka, které momentálně dominuje na pohled zvláštní květina téměř bez listů se sytě rudým klasovitým květenstvím.…
Vzácní obyvatelé stodol a chlívků
A my jsme moc rádi, že Toulcův dvůr je už řádku let místem, kam se každoročně rády vracejí. A nejen to - v našich stodolách pečují o svá mláďátka a vyvádějí je z hnízd.
Vlaštovek však bohužel ubývá…
Žijí tu s námi
Správně tušíte, že řeč je o motýlech. Tito nádherní letci v posledních 50 letech dramaticky mizí z české krajiny a rychlost jejich úbytku se neustále zvyšuje. Např. loňský rok byl v tomto ohledu…
Neudržovaný trávník? Nikoli: STEP!
Stepi jsou totiž součástí Pražské kotliny po celá staletí. Přitom nevznikly samovolným vývojem, ale především zemědělskou činností našich předků. Díky ní zde vznikla rostlinná a na ně navázaná…
Nový kontejner na olej
Použitý olej se nesmí lít do odpadu ani by neměl končit v nádobách na směsný odpad. Pokud ho vylijete do kanalizace, hrozí zanesení trubek a následně i snížení účinnosti čistíren odpadních vod. Olej…
CHLADIVÉ LIÁNY
Pnoucí rostliny mají podobný účinek jako stromy, ale přitom rostou i tam, kde zdánlivě není místo – na zdech a stěnách domů. Svými listy pak chrání budovy proti přehřátí. Stěna, která by na slunci…
Čas kapucínků
Pokud při prohazování kompostu narazíte na jeho masité 5 cm dlouhé ponravy, snažte se je nepoškodit. Hoďte je do té části, kterou již prohrabovat nebudete. V kompostu také žijí o něco málo menší…
Přírodní zahrada musí být bez rašeliny
V rašeliništích a jiných mokřadech je totiž vázáno gigantické množství uhlíku, a sice 30 % veškerého vázaného oxidu uhličitého na Zemi. Rašeliniště jsou v důsledku těžby odvodňována a uvolňuje se…
100 let a furt dobrý
Český rozhlas a rádio obecně má i přes existenci televize a jiných vymakaných multimédií, mnohé výhody. Můžete ho poslouchat takřka kdekoliv a přitom nezahálet, protože vás neupoutá k žádné…
ŠIŠKY DO HMYZÍHO HOTELU NEPATŘÍ
Rozhodně by neměly být v hmyzích domečcích šišky, protože šišky velmi citlivě reagují na vlhkost. Když je sucho, tak jsou rozevřené, ale za mokra se dokáží zcela uzavřít. Kdyby si někdo postavil v…
Krabice na staré mobily nově v Infocentru
Staré mobilní telefony rozhodně nepatří do koše. Jsou plné vzácných i toxických kovů a jiných látek. Jejich výroba je velmi náročná. Říká se, že na jeden mobil musí být vytěžena jedna tuna různých…
Hledání tajemných stromů
Biotopový strom poznáte tak, že má na sobě alespoň jeden z následujících znaků: dutinu, prasklinu, kůrové kapsy s obnaženým dřevem, kmenové otvory, jezírka v kořenech, liány, větvičkové výrůstky či…
Zálohování místo vyhazování
V Česku se dnes spustil pouze pilotní projekt, ale v jiných státech Evropy už zálohování PET lahví delší dobu funguje. Na Slovensku si například pochvalují, že od té doby podstatně ubylo těchto…
Nechte stromy zestárnout
Většina našich lesů se kácí ve věku 80 – 120 let. Přitom fyzický věk všech hlavních druhů našich dřevin v přírodních podmínkách dosahuje až několika set let. Na Šumavě lze nalézt buky starší 400 let…
NOVÝ KONTEJNER NA TEXTIL NA TOULCOVĚ DVOŘE
Podstatnou část vyhozených předmětů tvoří oděvy. Ty bychom se měli snažit v maximální míře udat jiným způsobem. Zkusit prodat na burzách, do second handů, vyměnit na swapech či darovat přátelům.…
CIRKULURÁNÍ OBCHOD JE VLASTNĚ HEZČÍ BAZAR
Takové obchody bohužel v Česku moc rozšířeny nejsou. I když se možná začíná blýskat na lepší časy. Na pražském Chodově v nákupním centru Westfield byl letos v prosinci otevřen obchod NO NEKE! Jedná…
ENERGIE ZE SLUNCE NOVĚ I PRO BYTOVÉ DOMY
V České republice pochází stále nejvíce elektrické energie z uhlí, díky čemuž unikají do atmosféry skleníkové plyny, které prohlubují klimatickou krizi. Přechod na obnovitelné zdroje energie je…
EKOZNAČENÍ BY MĚLO POMÁHAT LIDEM I PŘÍRODĚ
V České republice již od roku 1994 existuje ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek (EŠV). Zároveň lze u nás získat i ekoznačku Evropské unie tzv. Ecolabel. Tyto značky získávají ekologicky šetrné a…
TAM, KDE SI DŘÍV DĚTI HRÁLY, NYNÍ STOJÍ AUTA
Dalo by se říci, že automobilismus zahnal děti k počítačům. Místa, kde si Husákovy děti hrávaly s vrstevníky, stojí jejich auta. Každý čtvrtý školák je vozen do školy autem. Města se kvůli autům v…
UŽ JSTE V PAKTU?
Pakt starostů a primátorů EU v oblasti klimatu a energetiky sdružuje tisíce místních samospráv (nyní již polovinu populace EU), které se dobrovolně zavázaly plnit cíle Evropské unie zaměřené na…
Jakým stromům se tu bude dařit?
Když pojedete z Česka na jih, tak neuvidíte suché pouště a bezlesé kopce, stejně tak i u nás může být stále zeleno. Smrkovým a borovicovým monokulturám už u nás odzvonilo. Je potřeba počítat i s…
Kdy co kvete, kdy co pučí
Nyní už je prokazatelné, že díky zvyšujícím teplotám rostlinám začíná dříve jaro (vegetační sezóna). Jenže napučené stromy zase častěji může spálit mráz, který se náhle objeví v době, kdy rostliny…
Renesance kadibudek
Díky kompostovacím toaletám mohou lidé uzavřít koloběh živin na svém pozemku (vypěstovat – sníst -zkompostovat – pohnojit). Spolu s klasickým kompostem zúrodňují a zkvalitňují půdu. Používáním…
Knižní ekologické dilema
Po té, co jsme si na Toulcově dvoře pořídili do infocentra obrovskou knihovnu, do které lidé nosí knihy, které již doma mít nechtějí, je můj vztah ke knihám rozporuplný. Musí jich být opravdu tolik?…
Na lovu s Emilkou
Lov hmyzu nám usnadní různé pomůcky, jako je síťka zvaná smýkačka, určovací atlasy a klíče, různé krabičky s lupou či entomologická pinzeta. Pro bezkontaktní přenos hmyzu ze síťky do skleničky je…
ÚSPORY VODY V DOBĚ SUCHA
Možností je několik, například zalévat dešťovou vodou. Jenže k té nemá přístup úplně každý. Přesto není vůbec nutné zalévat pitnou vodou. Dá použít i voda mírně znečištěná, třeba po mytí ovoce a…
KDYPAK Z TĚCH STROMŮ BUDE LES?
Pokud se rozhodneme pozemek, který vůbec lesem nebyl, osázet dřevinami, zpočátku to vypadá velmi nadějně. Stromy bujně rostou, protože se radují z úrodné půdy. Ta totiž v lesích moc úrodná nebývá.…
Skrytá cena internetu
V prvé řadě je potřeba myslet na to, jaké přístroje používáme. Není nutné si kupovat každý rok nový mobil či počítač. Lepší je počítače upgradovat, jde to i s notebooky. K mobilům lze přikoupit paměť…
Dálnice pro ježky
Ježek je noční živočich. Za tu noc dokáže ujít až dva kilometry, minimálně jeden. Takže mu jedna zahrada nestačí, potřebuje mít volný průchod. Pokud máte plot s podezdívkou, jste s největší…
Chaos na horizontu, zmatek v duši
Na harmonii krajiny dbá pojem krajinný ráz. Jenže jeho ochrana je velmi těžko vymahatelná, nejúspěšněji ve velkoplošných chráněných územích. Na ochranu harmonie zastaveného území dbá památková péče.…
Aktivitou k šetrnosti
Ano, lze si postavit pasivní dům, ale to si jen málokdo může dovolit. Nyní se musí hledat řešení, která jsou dostupná všem. I těm, kteří žijí v bytech, a veškerá energie k nim z dálky pasivně pluje.…
Vše do patnácti minut
Doprava, především ta osobní, se totiž podílí na uhlíkové stopě domácností podstatnou měrou. Pokud budete mít vše podstatné pěšky na dosah, nebudete muset vůbec jezdit autem.
Možná vám to přijde…
Stromy nestačí jen sázet
Přesněji řečeno, pět let bývá doba povinné péče o dřevinu u náhradní výsadby po kácení stromů. Pravděpodobně se předpokládá, že péči následně převezme obec. Protože u stromů je ideální povýsadbovou…
Kdo si dá rád sýr, měl by jíst i hovězí
Další nespravedlností, kterou onen klimatický hřích dobytku způsobil, je skutečnost, že se téměř polovina veškerého dobytka pase na pastvinách. Pastviny jsou totiž naopak pro ochranu klimatu velmi…
PRO NĚKOHO ODPAD, PRO JINÉ SUROVINA,
V Česku se řeší především komunální odpady, vytvořené domácnostmi, přitom zhruba 85 % z celkového množství tvoří odpady průmyslové. Je to celkem 38 milionů ročně. Společnosti přitom často platí za…
Když svištící letoun přistane
Ačkoliv rorýsi stráví ve vzduchu většinu života, při nalezení jejich mláděte na zemi se nesmí vyhazovat do vzduchu. Vždy je lepší zavolat odborníky ze záchranné stanice pro volně žijící živočichy. Ti…
Sekáčem z burzy či swapu
Je jasné, že oblečení je příliš. Nač si kupovat nové, když jeho výroba ničí planetu. Je dobře, když se točí to, co už lidé mají. V době koronaviru mnohé takové virtuální swapy zachránily ve chvíli,…
Proč vyplnit pocitovou mapu?
Do mapy se například může zaznamenat, kam chodíte odpočívat, kam byste vzali návštěvu, kde se špatně parkuje nebo kde je ve vašem okolí přirozené centrum pro setkávání lidí. Ke každému bodu lze…
Po probuzení z hlubokého spánku
Každý začátek je nadějí. Byla by škoda ji zahodit. Po měsících strávených v ošoupaných teplácích a mikinách, se spousta lidí těší na nákup oblečení. Než tak učiníte, zkuste si to pořádně promyslet.…
Na lov do města
Do letošního ročníku se z České republiky přihlásily hned tři města: Praha, Brno a Uherské Hradiště. Soutěž City Nature Challenge je sice představována jako závod mezi městy v počtu nasbíraných…
Vratná krabička je rekrabička
Již nějakou dobu v Česku již existuje systém vratných mytelných krabiček, do kterého se mohou restaurace zapojit. Krabičky se pak mohou vrátit do jakékoliv restaurace, která je do systému zapojena.…
Veselé Velikonoce!
Kontroly na hranicích okresů ale po celé svátky zůstanou aktivní. Dokonce budou posíleny. Každý člověk, který opustí svůj okres si bude muset u policistů dát klimatický závazek, díky kterému se…
Co dělat při letošní Hodině Země?
1. Zhasněte
2. Pusťte si naše Povídání o tmě do tmy: https://www.toulcuvdvur.cz/stranka/hodina-zeme-2021
3. Dejte si klimatický závazek: https://hodinazeme.cz/jaky-si-date-pro-letosek…
Ono se to příští sobotu uklidí?
Proto se příští sobotu 27. března 2021 koná již tradiční akce „Ukliďme Česko“. Letos bude pravda individuálnější, než v letech předešlých, ale pravděpodobně mnohem důležitější. Během posledního roku…
Probuď v sobě zahradníka
A jelikož je nyní nejvyšší čas sázet, předpěstovávat a rýt, rozhodli jsme se jednat. Infocentrum, ve kterém je Semínkovna umístěna, musí sice zůstat stále zavřené, ale my dáme Semínkovnu na stánek…
Je příroda další obětí koronaviru?
Děti ztuhlé z on-line výuky, která vyžaduje pouze přesun – postel, počítač, lednice, záchod - potřebují prázdniny a pohyb venku jako sůl. Problémem je, že se lidé v přírodě kumulují a navštěvují ji i…
Není těm zvířatům zima?
Není proto potřeba se obávat, že by našim hospodářským zvířatům mrazy škodily a nemohly chodit ven. Naopak. Zatímco si váš tropický plaz užívá vyhřátého terária, dojnice nejvíc ocení teploty kolem…
Zcestovalý jako džíny
Udává se, že jedny džíny nacestují během svého životního cyklu asi 40 000 kilometrů. A jelikož je jejich životnost čím dál nižší, tak i kdyby je jejich majitel stále nosil, nikdy s nimi nenacestuje…
Co je krása? Co je radost?
Tato malá kouzlíčka na štěstí jsou velmi levná. A lidem možná ani nevadí, že nejsou kvalitní, protože se každý kus oblečení nosí v průměru pouze pětkrát. Jde asi hlavně o ten krásný pocit krátce po…
Výrobky na vyzkoušení
Používáním těchto výrobků totiž ušetříte peníze, zbytečně nezatížíte životní prostředí, neohrozíte své zdraví a navíc předejdete vzniku zbytečného odpadu.
Máme zde připraveny vzorky pracího prášku…
Za delší život kartónových krabic
Řada e-shopů totiž začala balit své zboží do již použitých krabic. Znovu používají i výplně. Věci z těchto e-shopů se k vám sice nedostanou tak krásně nadýchané a opatřené vzhlednými logy oné firmy,…
Ptačí drobotině
Přikrmováním pomůžeme ptákům přežít nepříznivé mrazivé období. S krmením ptactva začínáme pozvolně od listopadu. Jednu hrst denně. Teprve za mrazů je dobré krmnou dávku zvýšit. Takto své krmítko…
Hromada listí pro ježky
A vůbec to zbytečně nepřehánějte s úklidem zahrady. Nezapomeňte v ní nechat divoký koutek, keře, hromady klacků či kamení. To vše ježci potřebují k životu. Ježci se vám odmění vydatnou pomocí při…
Ocel a sklo, pro ptáky zlo
Nebezpečné jsou nejen velké skleněné budovy, ale také skleněné zastávky, zábradlí či domy s velkými okny. Vůbec nejhorší jsou místa, kde skleněné objekty sousedí s parkem, lesem nebo alejí. V zeleni…
O důležitosti bazárků oblečení
Z výše uvedených důvodů je velmi prospěšné nakupování oblečení v second-handech či pořádání bazarů oblečení. Nejzřejmější je to u oblečení pro děti, protože děti rostou a oděvy pro ně musíme stále…
Perte, co se dá
Málokomu je příjemná na puse jednorázová ústenka vyrobená z kdoví čeho v nedozírné dálce, která se navíc nemůže prát a po pár hodinách se stává nebezpečným odpadem. Ještě více musí být miminkům…
Kbelík vody do přírody
Myšlenka výzvy „#KBELIKVODY“ je velmi jednoduchá. Při mnoha příležitostech, kdy používáme pitnou vodu z kohoutku, tu vodu nijak zvlášť neznečistíme. Postavíme-li si do umyvadla či dřezu kyblík …
Kdo ocení pítka?
Pítka ocení ptáci, kteří se v nich mohou dokonce i vykoupat. Radost udělají i hmyzu. Pro ten je ale dobré dát do pítka pár kamínků, aby se hmyz neutopil. Misky s vodou ocení také ježci, kteří vám pak…
Sestry v akci
Existují obavy, že děti zasáhne tzv. digitální demence. Dokonce se říká, že dnešní generace dětí je na tom s IQ díky chytrým zařízením mnohem hůře. O tom, že to není vždy tak zlé, nás přesvědčují…
Putující kamínky
Pravidla jsou jednoduchá. Pomalujete kamínek, na druhou stranu napíšete název Facebookové skupiny a svoje poštovní směrovací číslo (PSČ). Pak kamínek umístíte někam vedle cesty nebo na zajímavé…
Pozorujte, kde čáp letí
Ornitologové vyzývají veřejnost k zapojení do sledování čapích hnízd a zadání pozorování na www.birdlife.cz/capi. Česká společnost ornitologická sleduje čápy za pomoci dobrovolníků již od roku 2014.…
Zrovnoprávnění stromů
Důvodem nízkého počtu stromů v městských ulicích je nedostatek prostoru pro stromy. Ne v nadzemí, ale v podzemí. Kořeny stromů nesmí totiž zasahovat do inženýrských sítí ani do jejich pásem. V době,…
Láska potřebuje péči
Jenže této doby se nejvíce děsí útulky pro domácí zvířata. Léto bývá totiž dobou, kdy se útulky nejvíce plní. Lidé včas nedomyslí, kam se zvířátkem během dovolených a táborů. Další kritickou dobou…
POCHLUBTE SE, ŽE NEJSTE PRASE
Skupina lidí, zoufalá nad vzhledem mnohých turistických tras, založila iniciativu NEJSEMPRASE, která nabádá lidi zavázat se, si veškerý odpad z výletu odnést domů a řádně jej zlikvidovat.
Výzvu…
Půjde to vůbec opravit? A vyplatí se to?
Naštěstí existují snahy toto zvrátit. Například díky síti opravárenských dílen Opravárna nebo díky iniciativě Opravme Česko. Situaci se snaží také změnit Evropská unie. Díky novým pravidlům, jež…
Nová Hledačka na Toulcově dvoře
Hledačka měla být sice původně zveřejněna již 22. dubna na Den Země, jenže to byl zákaz volného pohybu osob a navíc byl celý Toulcův dvůr zavřený. Nyní se ale můžeme opět volně pohybovat a venku…
Zítra je den rozmanitosti
Navzdory všemožnému technologickému pokroku jsme stejně stále závislí na kvalitě biodiverzity. Je na ní závislé naše zdraví, čistota vody i kvalita a množství potravin. Biodiverzitu se proto chránit…
Minutu ticha za ty krásný smrky
Krajina Českého Švýcarska a Lužických hor bývala zjara nasáklá jako houba. Při každém kroku mimo cestu prýštila voda. Z této horské vody byly pak živeny potoky a mokřady níže v Čechách. A letos?…
Žáby milují mírný nepořádek
Jenže žab a jiných obojživelníků stále ubývá. Za více či méně ohrožené jsou považovány všechny naše druhy. Přitom význam obojživelníků je pro ekosystém nepostradatelný. Co tedy dělat, aby se jim…
Nehraj si s tím slizem, Azore!
Nejenže bychom se měli chovat co nejtišeji, ale také bychom měli kontrolovat, kam běží naši domácí mazlíčci či děti. Nejen zvěři (srnčatům, kolouškům, zajíčkům…) mohou totiž nyní psi ublížit. Velké…
Co zakousnout na Zelený čtvrtek?
Největší smysl má ale okusit něco z divoké přírody. Něco, co vyrostlo samo od sebe, aniž by tomu člověk nutil nějaký svůj řád. Ochutnat rostlinu, která celou zimu spala ve svých kořenech a na jaře…
Sbírejte ten podivný
Česnek podivný (Allium paradoxum) je bylina pocházející z Kavkazu. Jeho listy se podobají listům bledule. Květ není tak zdobný jako u česneku medvědího. Květ je prostě podivný. U nás se tento česnek…
Pokojové rostliny ohleduplně
Rašeliniště, ze kterých se rašelina těží, jsou významným rezervoárem uhlíku. Rašelina je vlastně něco jako uhlí – fosilní palivo. Akorát se nyní nepoužívá na topení, ale jako substrát. Těžba…
Dávám, abys dal. Sdílím, abys vzal.
Na Infocentru Toulcova dvora je v provozu veřejná lednice, sdílená knihovna, stojan na sdílení časopisů a Semínkovna. Lidé si za ty roky zvykli sem věci nosit. Ne že by se to dělo dennodenně, ale…
I půda potřebuje krmit
Svrchní vrstva půdy po celém světě obsahuje zhruba dvojnásobné množství uhlíku, než celá atmosféra. Půda je po oceánech druhým největším přírodním úložištěm uhlíku. Svou schopností zachycovat…
NAIMPREGNOVANÝ SVĚT
PFC látky jsou součástí povrchu pánví, ale i impregnace na boty, goretexového oblečení, mazadel ve strojírenství, hasicích pěnách, elektronice nebo voscích na lyže. Jsou také v sáčcích na popcorn,…
Ekologická stopa v novém kabátě
Asociace ekologických organizací Zelený kruh zveřejnila na webu https://www.hra-o-zemi.cz/ novou kalkulačku ekologické stopy. Každý si tak může v příjemném a jednoduchém dotazníku zjistit, zda žije…
Na Hromnice do mokřadů více (02022020 H2O+1)
Druhý únor patří na celém světě mokřadům. Slaví se totiž podpis úmluvy, která jim zajišťuje ochranu. Stalo se to již v roce 1971 ve městě Ramsar. A ochrana mokřadů je skutečně rok od roku důležitější…
Věnujte svou hodinku
Ptačí hodinka začíná v pátek 10. ledna 2020 a končí v neděli 12. ledna 2020. Během pátku se mohou tedy zapojit i školní třídy a družiny. Jen je potřeba dodržet, že z každé hodinky je potřeba své…
Za bezpečnější cestu do školy
Autem do školy rodiče vozí až čtvrtinu všech pražských dětí. Jenže i dítě těch nejzavilejších automobilistů bude jednou muset začít chodit do školy samo. A je dobré ho na to nejen již v raném dětství…
Mohou pokojové rostliny léčit?
Pokud máte doma květiny proto, aby vám čistily vzduch, tak to vás asi tento text zklame. Pokojové rostliny totiž nepřispívají k osvěžení vzduchu v místnostech tolik, jak si vědci původně mysleli.…
Klidné Vánoce tvorům všem
Od Štědrého dne do Tří králů jsou Vánoce. Lidé slaví, děti mají prázdniny a dospělí často volno. Všichni se navštěvují, jezdí se na hory, na chalupy a chodí na procházky. Snažme se Vánoce strávit…
Vánoce pro přírodu
Už jenom při vaření a pečení můžeme udělat mnoho. Nákupem biopotravin (např. mouky, másla, olejů…) podporujeme takové hospodaření v krajině, které ji nedrancuje. Stejně tak pochutiny se značkou…
Zdraví ohrožující romantika
Předvánoční čas je temný a studený. Lidi proto žene do tepla domova, kde na ně navíc čeká hromada povinností jako je pečení cukroví, úklid či výroba dárků. Není divu, že si lidé temné dny zpříjemňují…
VYVĚTREJTE UHLÍKOVOU BUBLINU
CO2 je součástí zemské atmosféry, ve které se nyní vyskytuje v koncentraci 0,04 %, tedy 410 ppm (částic na milión). Oxid uhličitý ale slouží i jako ukazatel kvality vnitřního prostředí. Jeho…
V ZÁVALU ZBYTEČNÝCH MALIČKOSTÍ
Neexistuje snad akce, na které by se něco nerozdávalo zadarmo. Různé tužky, kšiltovky, přívěsky, letáky na jedno přečtení. Na semináře lze chodit bez papíru a propisky, protože nám na nich většinou…
PŘIKRMUJTE A POZORUJTE
Mrazivé ráno napovídá, že je čas začít přikrmovat ptáky. Začátek listopadu je skutečně ideální doba na oprášení ptačích krmítek. Pokud ptáky začneme přikrmovat již nyní, zvyknou si na dané krmítko a…
Mrkev, zelí na zimu, semínka na rok příští
Podzim zahalil naši krajinu. Úroda ze zahrádek je skoro sklizena a uskladněna. Nejen zelenina a ovoce jsou úrodou hodnou k uskladnění. Vyplatí se i uchovat semínka rostlin, kterým se na vaší zahrádce…
Oslavte letošní den stromů
Již zítra na Toulcově dvoře oslavíme Den stromů. Tento svátek se v České republice slaví od roku 1906 a je ustanoven na 20. říjen. V tuto dobu bývají totiž listnaté stromy nejbarevnější a zároveň je…
Co se skrývá za tabulkou čokolády?
Mnozí tvrdí, že jsou na ní závislí. Někteří zase říkají, že jim prokazatelně zlepšuje náladu. Co stojí za výrobou čokolády, se můžete dočíst na výstavě na stromech. https://www.fairtrade-cesko.cz…
KLIMATICKÉ ODPUSTKY
Tak jako si lidé ve středověku mohli vykoupit své hříchy odpustky, mohou si dnes lidé snížit svou uhlíkovou stopu tzv. offsety. Investicí do klimaticky pozitivních projektů si tak de facto sníží svůj…
TUŠÍTE, JAK MOC OHŘÍVÁTE PLANETU?
Změna klimatu se stala skutečností a znepříjemňuje život nejen lidem v rozvojových zemích, ale i u nás. Nikdo přesně neví, jak moc se svět změní a jak bychom se měli připravit. Je ale jasné, proč se…
Silueta dravce nestačí
článek z 12. 1. 2018
Je zima a velké množství ptáků je na jihu. Což se připravit na jejich návrat tak, aby byl pro ně co nejbezpečnější! Na světě totiž uhyne ročně miliarda ptáků po střetu se…
Jak to teda vlastně je
článek z 4. 4. 2018
Vše se neuvěřitelně rychle mění. Klima, příroda, technologie i názory na možná řešení. Pokud tápete a hledáte kvalitní zdroj, který vše důkladně a fundovaně vysvětlí, přečtěte si…
Skrze svůj displej zřím tě
článek z 15. 8. 2018
Není hodnějšího dítěte, než dítěte v zajetí displeje. Ani moc prostoru nepotřebuje, tiše sedí, nedutá, téměř se nehýbe. Rodiče po návratu z práce uvítají chvíli klidu a takové…
Víte, jaký živočišný druh v přírodě je nejohroženější?
článek z 27. 6. 2016
Děti! Ty se v ní bohužel objevují čím dál méně a je to obrovská škoda. Třeba by je ale mohl nadchnout DENÍK DIVOČINY a přírodu byste si užili všichni.
Vzdělávací centrum TEREZA…
Do školy Ekologicky
článek z 26. 8. 2016
I při nákupu školních pomůcek bychom měli myslet na životní prostředí. Máme pro vás několik tipů, jak při vybavení Vašeho školáka naší planetu co nejméně zatížit.
Před…
22. září je Mezinárodním dnem bez aut
článek z 22. 9. 2016
Dnes slavíme nejen Mezinárodní den bez aut, ale také znovuobnovení zastávky Toulcův dvůr. Opět se k nám pohodlně dostanete autobusem 177, který Vám zastaví přímo u bran Toulcova…
Kávička s čistým svědomím
článek z 6. 10. 2016
Když jsem před několika měsíci poprvé viděla přípravu kávy kávovarem na kapsle, nevěřícně jsem lapala po dechu. Do kávovaru se vložila kapsle, tu přístroj propíchnul, prohnal…
Jak si zpříjemnit posezení pod kaštany
článek z 20. 10. 2016
Statný strom jírovec maďal, lidově zvaný kaštan koňský, je oblíbeným stromem, který se v minulosti vysazoval u zahradních restaurací, aby hosty chránil svými mohutnými listy…
Krmítka ven
článek z 3. 11. 2016
Listopad je ideální dobou na vyvěšování ptačích budek a instalaci ptačích krmítek. Ptáci si na ně budou mít čas zvyknout a až půjde do „tuhého“, třeba jim zachrání život. Dřevěné…
Dobrodružství s ježkem
článek z 10. 11. 2016
I teď v listopadu se Vám může stát, že potkáte venku ježka. Je to mírně znepokojivé, protože ježek přece v zimě spí! A krom toho je to hmyzožravec a jaký hmyz asi teď může…
Třídit "slupky" je čím dál jednodušší
článek z 18. 11. 2016
Každý z nás má možnost vytřídit svůj biomateriál, který nám vzniká nejen při vaření v kuchyni. Zbytky ovoce, zeleniny, kávovou sedlinu či čajový pytlík, můžeme svépomocí…
Vánoce šetrně
článek z 8. 12. 2016
Někdo se chystá už od září, jiní nakupují dárky na Štědrý den odpoledne u pumpy. Ale i během předvánočních příprav bychom měli myslet na životní prostředí. Návodů na to, jak si…
Vánoční kapři
článek z 19. 12. 2016
Ryba a štědrovečerní tabule pro mnoho lidí patří k sobě. Trpělivé vybírání drobných kostiček ze smaženého pokrmu je často neodmyslitelným prvkem Vánoc. A jak si užije advent a…
Do nového roku alespoň 6000 kroků každý den
článek z 22. 12. 2016
Chůze je nejpřirozenějším způsobem pohybu, a zároveň také nejekologičtějším. K chůzi nepotřebujeme o nic víc, než máme na sobě. Při nedostatku pohybu trpí tělo i duše. Odborníci…
Výpary kolem nás
článek z 5. 1. 2017
Venku mrzne, je zima a brzy tma, přesto bychom neměli zapomenout ani v tomto počasí chodit ven a denně svůj byt větrat. Proč? Nikdo nemá totiž ani tušení, jaké různé nepřirozené…
Bílé a zelené zimní sporty
článek z 12. 1. 2017
Konečně je zase jednou pořádná zima. Nasněžilo a za zimními sporty nemusíme jezdit na vrcholky českých hor. Občas se dokonce zadaří vyjít si v městě před dům, nazout lyže a…
Blíží se světový den mokřadů
článek z 19. 1. 2017
Zima v plném proudu, země zmrzlá, laik při procházce krajinou téměř nepozná, kde bývá přes rok sucho a kde mokro. Tak proč mají MOKŘADY svátek právě v zimě? Důvodem je, že 2.…
Sběr kovů na Toulcově dvoře
článek z 22. 1. 2017
Na Toulcův dvůr lze nyní vozit nejen hliník, ale i jiný kovový odpad. Upozorňujeme ty, kteří k nám vozili hliník pravidelně, že kontejner na kovy je přemístěn k jižní zdi…
Když se příliš spaluje, tak se málo recykluje
článek z 26. 1. 2017
Někdy je to pěkný chaos, do jaké popelnice co vhodit. Kromě těch tří hlavních barev, je tu i popelnice oranžová, hnědá a červená! A ještě kontejnery na oblečení, kovy a oleje, to…
Když je smog, tak nespěchej
článek z 2. 2. 2017
A už je to tu zase. Smog nad Českou republikou, meteorologové nařídili regulaci na Ostravsku, hrozí i v Praze. Víte, že na následky znečištění ovzduší zahyne v Praze více lidí,…
Přírodu chraň, i když Ti v cestě stojí
článek z 16.2.2017
Snad každý rád chodí do lesa, fascinuje ho pohled do zurčící bystřiny a jihne při sledování filmů o mláďatech divokých zvířat. Potřeba kontaktu s divokou přírodou patří mezi…
Jak mít doma čerstvý vzduch, teplo a finančně se nezruinovat
článek z 23. 2. 2017
Po dlouhých letech přišla krutá zima a tak se možná bojíte chvíle, kdy přijde vyúčtování za teplo. Nelze se zavřít do svých pokojů a izolovat se od venkovního prostředí, protože…
Za ženou, jedině s férovou květinou
článek z 2. 3. 2017
Jelikož se blíží Mezinárodní den žen (bude 8. března), tak je ideální čas ke koupi férově či ekologicky vypěstované květiny, při jejímž růstu a sklizni nebylo ublíženo žádné ženě…
Na Hodinu Země zhasněte
článek z 9. 3. 2017
Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (WWF), která se pořádá vždy poslední sobotu v březnu. V roce 2017 je stanovena na 25. března…
Chytejte déšť
článek z 16. 3. 2017
Blíží se Světový den vody (22. března). Vody, která tvoří dvě třetiny našeho těla, díky které je na naší planetě možný život. Česká republika je střechou Evropy, žádná voda k nám…
Jak prožít Velikonoce bez palmového oleje?
článek z 3. 4. 2017
Palmový olej je jednou z hlavních příčin devastace deštných pralesů. Když už si chceme dopřát sladkosti na Velikonoce, kupujme ty bez palmového oleje. Inspirací k nakupování a k…
EET účtenky do papíru nepatří
článek z 6. 4. 2017
V posledních měsících nás doslova zaplavily. Za každou maličkost nám nyní v obchodě vytisknou deseticentimetrový papírek z tzv. termopapíru. Účtenky se hromadí v našich…
Velikonoce beze zbytků
článek z 12. 4. 2017
Plýtvání potravinami je velký celosvětový problém. Třetina všech potravin se vyhodí. Jídlo se vyhazuje kvůli jeho nevhodnému tvaru, v restauracích kvůli příliš velkým porcím, v…
Louka na zahradě, klid od sekaček
článek z 27. 4. 2017
Blíží se dva prodloužené víkendy. Možná už si plánujete, jak posekáte svou zahradu. Nebo se naopak netěšíte, že místo chvíle klidu budete poslouchat zvuk sekaček ze všech stran.…
Temná stránka funkčního oblečení
článek z 4. 5. 2017
Za poslední roky se výrazně změnily materiály, ze kterých se vyrábí oděvy. Na první pohled to vypadá úžasně. Oblečení vyrobené z použitých PET flašek hřeje či chladí, jak je…
Moře odpadu
článek z 11. 5. 2017
Přemýšleli jste někdy o tom, proč je většina potravin zabalená do obalu, i když by být nemusela? Všude se mluví o třídění odpadu, ale proč ho vůbec vytvářet?
Na co si kupovat…
Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta
článek z 19. 5. 2017
Ledoví muži za námi, už se nemusíme bát dávat ven choulostivé druhy rostlin. Nejen zeleninu jako rajčata, celer, dýně a okurky, ale i bylinky jako bazalku a majoránku. Ba dokonce…
Spláchnuto není uklizeno
článek z 25. 5. 2017
Je to velmi lákavé: Něco velmi nechutného vhodíme do záchodové mísy, stiskneme páčku a za chvíli se v naší toaletě objeví křišťálově čistá hladina. Jenže ta věc sice zmizela z…
Ekologické desatero aneb návod, jak si zachránit planetu
Chcete se inspirovat jednoduchým návodem o deseti větách, jak na šetrný přístup k planetě a k její záchraně? Klikněte si na ekodesatero :). Samozřejmě v rámci každého tématu můžeme jít do velkých…
CO VDECHNE DÍTĚ PŘED PÍSEMKOU, ZÁLEŽÍ NA VÁS
V pondělí začíná zase škola. Ranní vstávání, příprava svačiny a cesta do školy. Všichni se jistě shodnou na tom, že je důležité, aby se děti učily ve zdravém prostředí. Avšak rodiče jim velmi často…
Studánky nestačí pouze čistit
článek z 1. 6. 2017
Prastarý svátek Letnice se slaví vždy padesát dnů po Velikonocích. Letos připadá na první červnový víkend. O Letnicích se dodržovalo mnoho lidových zvyků jako např. Jízda králů,…
Kdo bude chránit přírodu před developery?
článek z 8. 6. 2017
Pohled z vyhlídky Toulcova dvora k centru Prahy je zelený. Tomu, že není toto území dosud zastaveno, vděčíme mimo jiné i Koalici Trojmezí, která dokázala všechny politické strany…
Přirozeně sladké a voňavé léto
Když slunce dosáhne na obloze svého vrcholu a jeho paprsky dopadají kolmo na obratník Raka, nastává letní slunovrat. Panují nejdelší dny v roce a vše co roste nad zemí má největší sílu, byliny, ale…
Jizvičky v místě dovolené
článek z 29. 6. 2017
Turistika je jedno z nejdynamičtěji se rozvíjejících hospodářských odvětví. Turisté míří do míst s nejkrásnějšími památkami a přírodou, jenže pod masou turismu tyto místa ztrácí…
12 mýtů o palmovém oleji a 12 stručných odpovědí
článek z 29. 6. 2017
Česká republika se stala jednou ze zemí s nejefektivnější kampaní o ekologické a sociální problematice palmového oleje. Ruku v ruce s tím se v médiích začaly objevovat různé…
S Apkou na výlet
článek z 13. 7. 2017
Ačkoliv nás chytré telefony od skutečného světa spíše oddělují, lze je využít i k tomu, abychom svět lépe poznali. A to i v přírodě na procházce či na výletě. Nejenže se s…
Pryč s mávnutím mikrotenového sáčku
článek z 20. 7. 2017
Jsou lehké jako vánek, podmanivě šustí a cpou nám je zadarmo úplně všude. Na každý druh zeleniny zvlášť, na každý koláček či rohlík a maso zabalí pro jistotu rovnou do dvou.…
Hostina na odpadcích
článek z 18. 1. 2018
Času na oběd nebývá v pracovním dni mnoho. Většina lidí proto chodí co nejblíže svému pracovišti. Oblíbenou variantou jsou tzv. gastro zóny v obchodních centrech. Ty poskytují…
Proč se v té přehradě zase nedá koupat
Článek z 27. 7. 2017
Vodní plochy lidi přitahují. Odedávna si u nich staví chatičky a domy či kupují byty. Jaké zklamání potom je, když se v té jejich přehradě nedá kvůli znečištění koupat. Proč je…
Nejekologičtější je to, co nevlastním
článek z 3. 8. 2017
Je spousta věcí, které potřebujeme jen občas. Sezónní sportovní náčiní, různé nářadí na zahradu či domácí kutění, stan, pípu či gril. Doma tyto věci zabírají místo, práší se na ně…
Pro člověka nezdravé, pro zvířata jed
článek z 1. 9. 2017
Krmení je pravděpodobně prazákladním lidským (i zvířecím) pudem, který je hluboko v nás zakódovaný. Když někoho nakrmíme, máme pocit, že jsme mu tím pomohli, že jsme s ním možná i…
Jak omezit palmový olej nebo se mu úplně vyhnout s miminkem
článek z 5. 9. 2017
Ve spolupráci s Koalicí proti palmovému oleji vybírá Toulcův dvůr několik tipů, jak na péči o děti bez palmového oleje. Jedná se o recepty na domácí sušenky a kaše a o návody na…
Půda nad zlato
článek z 7. 9. 2017
Když vzbudíte o půlnoci studenta či absolventa krajinného inženýrství a zeptáte se ho, jak by chránil zemědělskou půdu proti erozi, okamžitě to ze sebe vysype: Svahy zatravnit,…
V přírodní zahradě se líbí každému
článek z 21. 9. 2017
Líbí se v ní nejen lidem, ale i jiným živočichům, rostlinám, houbám ba i půdním bakteriím. Velmi si proto vážíme toho, že celých 10 ha areálu Toulcova dvora získalo certifikát…
Kdo nepřinese žádné víčko, je nejlepší
článek z 5. 10. 2017
Sběr víček z PET flašek stal se na některých místech mánií. Ačkoliv se stále mluví o tom, že množství odpadu se má omezovat, tak odměňujeme ty, co toho odpadu vyprodukují…
Geoderma - živý plášť planety Země
článek z 12. 10. 2017
Podívejte se na dokument o pokožce matky Země – o půdě. Film ji ukazuje jako fascinující svět půdních organismů a zároveň jako nepostradatelnou složku života na naší planetě.…
Co čističky nevyčistí
článek z 26. 10. 2017
Ačkoliv naše čistírny odpadních vod používají moderní technologie, stále se z nich do našich vod dostávají látky, které zachytit nedokáží. Jsou to například fosfáty,…
Ekologovo dilema: Jíst maso?
článek z 9. 11. 2017
Z hlediska ochrany životního prostředí je konzumace masa velmi problematická. Stojí za ní obrovské velkochovy zvířat, ve kterých se „vyrábí“ maso za krutých podmínek. S chovem…
Životní prostředí a svoboda
článek z 16. 11. 2017
Jak se v České republice proměnilo životní prostředí od roku 1989? A souvisí spolu životní prostředí a svoboda? Vzpomínáte ještě na žlutý neprůhledný smog, který škrábal v krku?…
Zamyšlení nad banány
článek z 23. 11. 2017
Fronty na banány jsou naštěstí už minulostí. Dnes je jich všude dostatek a supermarkety se předhánějí, kdo je bude prodávat levněji. Za nízkou cenou banánů ale stojí znečištěné…
Šetrné vánoční pečení s ohledem na přírodu i naše zdraví
článek z 26. 11. 2017
Ani v předvánočním shonu nezapomínejme na naši planetu ani na naše zdraví. Vyhýbejme se levným výrobkům s palmovým olejem a vraťme se k využívání tradičních a kvalitních surovin…
Jaký stromeček?
článek z 4. 12. 2017
V těchto dnech vrcholí na Toulcově dvoře prodej sazenic Vánočních jedliček, které se na jaře budou sázet do lesa. Jedná se o jeden z nejšetrnějších způsobů, jakým lze přijít k…
Ekologické obaly na dárky
článek z 14.12.2017
Přichází čas Vánoc, a s nimi i každoroční dilema, co nadělíme svým blízkým pod stromeček. Ale zatímco nad zmíněnými dárky dokážeme přemýšlet dlouhé měsíce, nad tím do čeho se…
Zvířata o štědrovečerní večeři nestojí
článek z 21. 12. 2017
Čekají nás Vánoce, rozdávání dárků a hodování. Je pěkné udělat radost svým bližním a dle tradice se přilepšovalo i zvířatům. Jenže ti nejsou na žádnou lidskou hostinu stavění.…
Sdílení věcí je lepší než přeplněná stodola
článek z 4. 1. 2018
Pokud bydlíte v městském bytě, jistě musíte často řešit problém, jak se do něj vejít, když do něj neustále něco přibývá. Nejenže na nás neustále útočí reklamy a plné regály…
Nutriční stopa
článek z 22. 2. 2018
Minulou středu 14. 2. nastal půst, který by měl trvat až do Velikonoc. Tradičně šlo o dobu odříkání a očisty, čas bezmasých a nesladkých jídel. Může to být také doba zamyšlení a…
Co si kdo nakoupil, to také čichá
Článek z 1. 3. 2018
Mrazy sužují Českou republiku a my se více než jindy zavíráme do svých domovů, topení dáváme na maximum a sebemenší škvírky v oknech zavíráme. Ani v těchto dnech však nesmíme…
Půda je základ všeho
Vytvořeno 15. 3. 2018
Půdu nedokážeme vyrobit ani nahradit, zničit ji dokážeme snadno. Půda je stejně jako uhlí či ropa neobnovitelný přírodní zdroj, přitom je čím dál více ničena - degradována.
…
Natrhej, ale nech žít
Článek z 29. 3. 2018
Minulý rok se objevovaly smutné zvěsti o zdecimované populaci česneku medvědího v jednom pražském chráněném území. Stejně tak v Irsku sběratelé údajně téměř vyhubili populaci…
Proč je neustále co uklízet?
článek z 5. 4. 2018
Již tuto sobotu nás čeká velká dobrovolnická akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. Akce se koná pravidelně každý rok, zapojuje se do ní čím dál více dobrovolníků a stále je co…
Přivítejte ještěrky na své zahradě
Článek z 26. 4. 2018
Koncem dubna se probouzí i ti nejzavilejší spáči. Mezi nimi i ještěrky. Dříve hojní obyvatelé našich zahrad, lovci hmyzu a pojídači vajíček slimáků, v krajině ubývají. Co udělat…
Tam snad nežije ani pakomár
článek z 3. 5. 2018
Údolí Zvolského potoka zdá se být krásným výletním místem. Malebné údolí sevřené habrovými háji, sem tam i nějaký jehličnan, uprostřed malý potůček. Jenže ta voda v něm! Od…
Jsou sekáči ještě sekáči?
článek z 17. 5. 2018
Aneb SPRÁVNĚ POKOSENÁ TRÁVA PO BENZÍNU NEVONÍ Je teplo a po dešti, travička se zazelená a povyroste. Zase nás čeká zahradní idyla spojená s vůní benzínu a vibrujících oken díky…
Příroda se červená
Článek z 24.5.2018
Máme za sebou smršť kvetení. S náhlým příchodem tepla pukly pupeny a stromy kvetly a rašily. Vše bylo tak rychlé, že na rozkvétající třešni bylo možné vidět rovnou rozvíjející se…
Zatočte s plastovým odpadem
Článek z 31. 5. 2018
To je motto letošního Světového dne životního prostředí, který se každoročně koná 5. června, tedy příští úterý. Jedná se o jeden z největších mezinárodních dnů, který se slaví už…
Nedám brčko!
Článek z 7. 6. 2018
Je vedro a přísun velkého množství tekutin je nutný. V návaznosti na úterní Světový den životního prostředí, zaměřený na boj s plasty, zahájila Agentura Koniklec kampaň Nedám…
Buďte šik, nikoliv však trendy
Článek z 21.6.2018
Dnes je vedro, zítra se má výrazně ochladit. Budeme muset sáhnout hlouběji do skříní, protože na letní šaty to už asi nebude. Možná někoho chladno překvapí a naběhne do nejbližšího…
Pod nebem šetrně
Článek z 28.6.2018
Je léto a sedět vevnitř nikoho moc neláká. Lidé se scházejí s přáteli na zahrádkách pod kaštany a hudbu poslouchají na festivalech pod širým nebem. A protože je potřeba doplňovat…
Jaký je z vás výluh?
Článek z 12.7.2018
Je léto a mnozí míří k vodě, k moři, rybníku, přehradě, a před koupáním se sluní. Abychom se mohli slunit co nejdéle, mažeme se drahými opalovacími krémy, které se z nás pak ve…
Dobrodružství za humny
Článek z 19.7.2018
Také jste si všimli toho cvrkotu, který se zvenčí ozývá, když teď v létě usínáte? Prázdniny jsou časem hmyzí aktivity a objevovat svět hmyzu je nekonečné dobrodružství. Stačí jen…
Žijete v moudré obci?
Článek z 26.7.2018
Blíží se volby do obecních zastupitelstev a my se můžeme rozhodnout, zda se nám jednání naší radnice líbilo nebo by mohla pracovat lépe?
Máte to blízko k doktorovi, do obchodu,…
Sen o zámku Solimánském
Článek z 2.8.2018
Dokud tam nezačal působit drvoštěp Drnec, bylo sídlo sultána obklopeno hustým vysokým lesem. Možná se tam drželo vlhko a škvoři, ale byl tam krásný stín. Co bychom nyní dali za to,…
Budeme žít v polopoušti?
Článek z 24.8.2018
Zemědělská krajina je vyprahlá. Žně proběhly už na začátku července a od té doby do holých polí pere slunce. Půda je suchá jako troud, voda, která v ní byla, dávno už se vypařila.…
Když máchne ploutví velryba
Článek z 31.8.2018
Vše na světě je vzájemně propojené. Když zamává motýl křídly, může to způsobit tajfun na druhém konci světa. Co teprve takové velryby! Vzhledem k jejich velikosti, by měl být…
Jaké je vaše město snů?
Článek z 13.9.2018
Město snů je letošním mottem sousedských slavností Zažít město jinak, které se letos konají už potřinácté. A možná se mnohá místa skutečně díky nim přiblížila k vysněným. Akce se…
Šlo by to bez aut?
Článek z 20.9.2018
V sobotu 22. září se uskuteční Mezinárodní den bez aut. Tento den upozorňuje na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy, která má ze všech druhů dopravy nejhorší vliv…
Ozvěny Dne bez aut
Článek z 27.9.2018
Minulou sobotu proběhla v mnoha českých městech akce Den bez aut. Tyto akce se konaly pod přímo pod záštitou měst, která návštěvníkům představovala šetrnější způsoby dopravy a…
Dejte věcem novou šanci
Článek z 11.10.2018
Každý zná ten pocit smutku, když se mu rozbije jeho oblíbená věc – batoh, kabelka, bota, mobil či počítač, atd… Reklamní masáž trhu nás nutí předmět vyhodit a pořídit si něco…
Letošní den stromů bude převážně lipový
Článek z 18. 10. 2018
V sobotu 20. října se na celém světě slaví Den stromů, osm dní na to oslavíme sto let od vzniku Československa. Není proto divu, že se letos mluví především o Stromech republiky…
Je zvíře přítel nebo otrok člověka?
Článek z 25.10.2018
Na Toulcově dvoře chováme zvířata podle zásad welfare. Snažíme se jim dopřát dostatečně velký prostor k pohybu i životním potřebám. Zvířata jsou denně venku a přes velký počet…
Milión koček? Né!
Kočka domácí je šelma uzpůsobená k lovu myší. Je to také domácí mazlíček, který nás fascinuje svou nezávislostí, roztomilostí a občasnou přítulností. Jenže když je koček moc, nastává problém. Co s…
Bez housenek není motýlů
Pohled na lehce vznášejícího motýla každého potěší. Pro ně si lidé sází do zahrad tzv. motýlí keře a bylinky a sledují, jak na nich motýli sají nektar a lehounce se třepotají. Pokud se chceme…
Na kole zodpovědně
Cyklistika se stala velmi oblíbeným sportem. Cyklistů je u nás více než pěších turistů. Jízda na kole je tak pro mnohé jedinou formou pobytu v přírodě. A protože je to pohyb ekologický, má všeobecnou…
Domácí mazlíček? Máte na to?
Přichází čas prázdnin a dovolených, na který se tak těšíme! Ve zvířecích útulcích ale tolik radosti nemají, čeká je totiž nejnáročnější část roku. Jak jsme na to přišli? Zeptali jsme se přímo v…
Zůstaňte na zemi
Chcete se chovat zodpovědně a dát o tom vědět? Připojte se k manifestu Ekologického institutu Veronica „NELÉTÁM“. Protože, když přestanete létat, výrazně se sníží klimatická zátěž planety.
Rok života…
Za biodiverzitu
Tato středa byla Mezinárodním dnem biologické rozmanitosti. Dnem rozmanitosti druhů a ekosystémů, plemen i odrůd. A je to už 25 let, co se Česká republika spolu s dalšími 188 státy zavázala svou…
Hospodaření ve více patrech
Téměř nikdo nebydlí v domě, který má jen jedno podlaží. I v přírodě nacházíme více pater. Jen zemědělská krajina využívá většinou jen patro jediné. Není to mrhání prostorem? Je to vždy výhodné?
V…
Život v chytré budce
Tento typ ptačí budky je určen pro pěvce, kteří by jinak hnízdili v dutině stromů. Jelikož je ale takových dutin v přírodě málo, nahrazují se budkami. V té mohou zahnízdit kromě sýkor také špačci,…
Když Velikonoční pondělí a Den Země jednou jsou
Snad žádný jiný svátek nedokazuje tolik naše pevné spojení se Zemí, jako Velikonoční pondělí. Ačkoliv se Velikonoce označují jako svátek křesťanský, pondělí si zachovalo pohanské rysy. Ty byly mezi…
Neomezeně lovit, sbírat, a přesto pomáhat
Pudy lovců a sběračů dřímají v každém z nás. Je skvělé, že je můžeme ukojit, aniž by po nás zůstala mrtvá zvířata či zplundrované porosty rostlin. Jak? No přece pomocí fotoaparátu či mobilu. Některé…
Význam Hodiny Země stále roste
Již tuto sobotu se můžete přidat k Hodině Země a dát tím najevo, že vám klimatická změna není lhostejná a jste ochotni proti ní něco dělat.
Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená…
Proč vznikají Semínkovny?
Celá staletí bylo lidstvo závislé na umění semenaření, tedy sklízení, výběru a zachovaní osiva z jedné sezony na druhou. Lidé si tak vlastně vytvářeli vlastní odrůdy, kterým se na jejich pozemcích…
Když substrát, tak bez rašeliny
Jaro se blíží a s ním i čas sázení a přesazování rostlin. V obchodech nabízí mnoho zahradnických substrátů. Jenže naprostá většina z nich obsahuje rašelinu – neobnovitelný přírodní zdroj, rezervoár…
Chceš-li nechat brouka žít, jez bio
Tento týden všemi médii otřásly články o masivním úbytku hmyzu v přírodě. Hrozí kolaps ekosystémů a tím i všeho živého, včetně nás. Můžeme proti tomu vůbec něco dělat nebo nám už jen zbývá tomu…
Za renesanci sypaného čaje
Pytlíkové čaje ty sypané z obchodů již téměř vytlačily. Jejich výroba se totiž vyplácí. V sáčku nemusí být nijak kvalitní obsah, stačí výrazné aroma, aby přebilo chuť papíru, a hezký obal. Co je to…
Ekostory
Letos slavíme 30 let od Sametové revoluce. Ačkoliv se 17. listopad nyní nazývá Den za svobodu a demokracii, nebyly tyto dvě hodnoty jediným důvodem, proč lidé demonstrovali. Velké množství protestů…
Život je tam, kde jsou mokřady
Mokřady jsou pro pozemský život důležitější, než si většina z nás uvědomuje. Možná, že jsou ještě důležitější než lesy. Přesto se jejich plocha neustále zmenšuje, ještě rychleji než u těch lesů.…
Planetární stravou k udržení pozemského bytí
Jak nakrmit rostoucí lidskou populaci, tak aby její strava byly zdravá a zároveň šetrná k životnímu prostředí? Tím si lámal hlavu tým vědců a vytvořil tzv. Planetární dietu.
Potravinářský průmysl je…
Naše zvířata se na Silvestr netěší
Silvestrovské oslavy jsou pro nás i zvířata z Toulcova dvora tradičně velkým stresem. Zvířata se bojí podivných, silných a nepravidelných zvuků a barevných světel. Ve strachu a panice jsou schopna…
Vánoce jsou svátky lidí, ne zvířat
Je pěkné, jak už před Vánoci se na sebe lidé více usmívají a chovají se k sobě co nejlépe. Tak bychom se měli chovat i ke zvířatům. Jenže s Vánoci je spojené také hodování a u některých lidí i zarytá…
Dárek pro přírodu
O Vánocích dáváme dárky těm, které máme rádi. Pokud máte rádi českou přírodu, možná by si také nějaký ten dárek zasloužila. Naše příroda dostala letos hodně zabrat. Několik vichřic a polomů,…
Z davu města do davu hor
S předvánoční dobou se často pojí houfy lidí nakupujících dárky, v nákupních centrech či v ulicích měst. A po rodinných oslavách nastává doba, kdy mnozí vyráží s přáteli do hor. Pokud možno co…
Veganstvím proti migraci
Koncentrace skleníkových plynů v atmosféře vzrůstá, Země se zahřívá. Pokud se lidstvu rychle nepodaří emise skleníkových plynů snížit, budou následky změny klimatu katastrofální. Nečekají nás pouze…
Zpomalte
Článek z 14.6.2018
Současné technologie umožňují lidem být stále ve spěchu. A kde kdo je na to patřičně hrdý. To co dříve trvalo hodiny, zvládneme nyní během několika minut. Ale je stále takový…