CHLADIVÉ LIÁNY
Během letních večerů panují obrovské teplotní rozdíly mezi centry měst, sídlišti, parky a volnou krajinou. Zpevněné plochy a stěny budov totiž večer do okolí vyzařují teplo, které přes den nasály. Čím více takových ploch, tím větší vedro. Účinným způsobem, jak zamezit uvolňování tepla z budov do okolí je využití pnoucích rostlin – lián.
Pnoucí rostliny mají podobný účinek jako stromy, ale přitom rostou i tam, kde zdánlivě není místo – na zdech a stěnách domů. Svými listy pak chrání budovy proti přehřátí. Stěna, která by na slunci měla 42 oC se díky rostlinnému pokryvu zahřeje pouze na 22 oC. To zní v těchto dnech jako zázrak! V Brně na sídlišti Nový Lískovec proto nechala starostka Jana Drápalová porůst rostlinami veškeré trafostanice a obecní budovy. Hrdě nám to ukazovala při exkurzi Hostětínské klimatické akademie.
Liány nechrání budovy a okolí pouze proti letním vedrům, stálezelené rostliny (jako břečťan) mohou budovy izolovat i v zimě. Díky tomu mohou ročně ušetřit až 13 % za topení. V létě pak fungují jako bezplatná klimatizace. Popínavé dřeviny navíc plní další typické funkce stromů, jako je snižování hluku a prašnosti v okolí. Proto se hojně vysazují na protihlukové stěny u rušných silnic.
Než zasazený strom ve městě vyroste do rozměrů, kdy se pod ním dá ve stínu posedět, trvá to desítky let. Posezení ve stínu rostlin lze také dosáhnout různými besídkami s pnoucími rostlinami, které vytvoří nad lavičkami stín mnohem rychleji. ?????
Současným trendem je ještě mnohem důmyslnější ozelenění stěn a fasád domů, než jsou pouhé popínavé rostliny. Existují návody a firmy pro tvorbu tzv. vertikálních zelených stěn. Ty mohou mít i samostatný systém zavlažování. Popínavé rostliny jsou ovšem variantou mnohem levnější, dostupnou prakticky všem. Některé popínavé rostliny, jako například vistárie, mohou vystoupat do vysokých pater. Další oblíbenou, navíc samonosnou, liánou, je psí víno (loubinec). Ten se na podzim nádherně zbarvuje do červena. No a některé liány nám mohou přinést dokonce kulinářskou potěchu – třeba vinná réva, chmel anebo kiwi. To všechno jsou krásné liány.
Popínavé rostliny se většinou mají vysazovat na podzim. Taková akce ale žádá řádnou přípravu a plánování. Proto vám pod článek vkládáme několik inspirativních dotazů. V infocentru též máme od spolku Přírodní zahrada o popínavkách návodnou brožuru. Do té doby si můžete alespoň ozelenit balkóny a parapety truhlíky různými rostlinami. Čím budou rostliny mohutnější, tím více okolí ochladí.
Zdroj a inspirace:
https://theses.cz/id/5c1rxp/zaverecna_prace.pdf?lang=en
https://adaptacepraha.cz/wp-content/uploads/2021/03/Prirode_blizka_reseni_katalog_cesky_web.pdf
http://www.adaptacesidel.cz/doskol/wp-content/uploads/2015/08/Metodika-Zelena-architektura.pdf
https://www.szuz.cz/cs/hlavni-menu/inspirace/zelene-strechy/vertikalni-zahrady-strizlivym-pohledem/
Vytvořeno: 22.6.2023 16:16
Autor: Halina Holá