Vzácní obyvatelé stodol a chlívků
A my jsme moc rádi, že Toulcův dvůr je už řádku let místem, kam se každoročně rády vracejí. A nejen to - v našich stodolách pečují o svá mláďátka a vyvádějí je z hnízd.
Vlaštovek však bohužel ubývá. Za hlavní příčinu jejich úbytku je považována intenzifikace zemědělství vedoucí k nedostatku potravních a hnízdních příležitostí, včetně upouštění od tradičních metod chovu skotu a dalších hospodářských zvířat, či redukce a větší hygieny takových chovů. Potravinovou dostupnost negativně ovlivňují dále odvodňování půdy a používání herbicidů a pesticidů. Na zimovištích je vlaštovka lovena lidmi jako zdroj obživy, místy z jejich strany trpí také shazováním či vybíráním obsazených hnízd.
Přitom vlaštovka obecná náleží v ČR dle vyhlášky č. 395/1992 Sb. mezi zvláště chráněné druhy v kategorii ohrožených a v Červeném seznamu ptáků ČR se řadí do kategorie NT – Téměř ohrožený. Úmyslné maření hnízdění nebo poškozování a shazování jejích (i použitých) hnízd je výslovně zakázáno (zákon č. 114/1992 Sb.).
Pokud mají lidé obavy z trusu, který se bude hromadit pod hnízdem, stačí pod něj umístit podložku, která trus zachytí. „Podložku z libovolného materiálu – dřeva, překližky nebo plastu, širokou 20–30 cm, umisťujeme alespoň 30 cm pod hnízdem, aby nesloužila jako posed pro predátory. Po vylétnutí mláďat se pak dá jednoduše vyčistit,.
Více včetně užitečných rad týkajících se nejen vlaštovek, ale i jiřiček, se dozvíte zde.
Udělejme vše pro to, aby se vlaštovky měly kam vracet!