Výpary kolem nás
článek z 5. 1. 2017
Venku mrzne, je zima a brzy tma, přesto bychom neměli zapomenout ani v tomto počasí chodit ven a denně svůj byt větrat. Proč? Nikdo nemá totiž ani tušení, jaké různé nepřirozené látky létají v interiérech kolem nás.
Naštěstí se v posledních letech stále více obrací pozornost také na chemické látky, které se k nám dostávají přímo v předmětech, jimiž se obklopujeme tam, kde bychom se měli cítit v bezpečí, doma. Od roku 1950 jsme se nevědomky ocitli v koktejlu 85 000 nových látek, z nichž pouze zhruba 1500 bylo kdy testováno na snášenlivost člověka. Některé mohou narušovat funkci endokrinních žláz. Mezi nebezpečné látky patří olovo, rtuť, ftaláty, různé změkčovače a zpomalovače hoření, bromidy používané v pesticidech. Riziko představují třeba i nepřilnavé pánve, různé látky určené k úklidu v naší domácnosti, ale dokonce i papírové čajové sáčky, toaletní papír či bělené tampóny.
Z nábytku, laků, barev a lepidel se mohou uvolňovat některé nebezpečné těkavé látky a způsobovat nám pálení očí, bolesti hlavy či zvyšovat únavu. Měkčené PVC (polyvinylchlorid), používané a na podlahové krytiny, tapety anebo pro výrobu hraček pro děti, může obsahovat některý ze šesti ftalátů poškozujících játra, ledviny, rozmnožovací a kardiovaskulární soustavu. Některé z těchto látek se přidávají do barev anebo omítek. V kobercích nebo čalounění se mohou objevit některé z bromovaných zpomalovačů hoření, spojované s výskytem hyperaktivity u dětí, částečně zakázaných Stokholmskou úmluvou.
Jak se můžeme záplavě škodlivých výparů bránit?
Pravidelně svůj byt větrat a nezapomenout každý den chodit na čerstvý vzduch. Při zařizování bytu upřednostňovat přírodní materiály, masivní dřevo oproti dřevotřísce, natírat ekologicky šetrnými laky. Nakoupit si matrace bez vysokého obsahu zpomalovačů hoření. Volit úklidové prostředky s českým či evropským certifikátem ekologický výrobek, upřednostňovat přírodní kosmetiku. Vyhýbat se čajovým sáčkům a upřednostňovat sypané čaje. Používat nebělený toaletní papír, bavlněné plenky a tampony. Nosit oblečení z přírodních materiálů. Zaplnit si příbytky pokojovými rostlinami, které mnohé látky pochytají místo nás. K těm nejúčinnějším patří zcela běžné druhy, zelence, tchýniny jazyky, draceny nebo fikusy benjamína.
Podrobnější informace najdete na webu http://chemickydum.arnika.org/
Zdroj: Arnika, Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně, časopis Meduňka 11/2016, Zpravodaj Sdružení SRAZ prosinec 2016
