Půda nad zlato
článek z 7. 9. 2017
Když vzbudíte o půlnoci studenta či absolventa krajinného inženýrství a zeptáte se ho, jak by chránil zemědělskou půdu proti erozi, okamžitě to ze sebe vysype: Svahy zatravnit, orat po vrstevnici, pole zmenšovat, půdu zbytečně nehutnit, „širokořádké plodiny“ na svahy nevysévat…“ Zdá se to být tak jednoduché. Avšak při pohledu na většinu polí na našem venkově vidíme, že zemědělci činí pravý opak.
Půda je neobnovitelný přírodní zdroj. Jeden centimetr půdy se vytváří v našich klimatických podmínkách sto let. Tvorba kvalitního půdního horizontu trvá tisíce let. Pak stačí jeden prudký déšť na holý sklonitý lán a všechny ta kvalitní půda, ta životodárná prsť, je pryč. Jenže nesteče jen půda, spolu s ní se smývají pesticidy a hnojiva, kterými tu omytou půdu musíme nadopovat, aby na ní vůbec něco rostlo.
Na jednom nejmenovaném táboře se děti rozhodly protrhnout malou hrázku, kterou postavil předchozí tábor. Nad hrází se hromadila špína a začínaly tam růst řasy. Sotva děti hráz prolomily, naskytla se jim neskutečná podívaná. Na dně potoka našly několik raků říčních, které nikdy před tím neměly šanci vidět. Objevily i larvy mihule říční – živočicha, o kterém neměly do té doby ani tušení. Radost jim udělal i nález rybky vranky. Všichni tito živočichové jsou chránění, dva z nich dokonce kriticky ohrožení.
Potok tekl dál, raci a mihule se schovali do jiné tůňky níže po proudu. Další den zahalily oblohu temná oblaka a začalo pršet. Pršet je slabé slovo. Lilo a lilo a docela dlouho. Z cest se staly potoky. Nad potokem byla sice poměrně široká louka, ale nad ní svažitá pole. Dvě z nich byly přerušený loukou, ale to nejvíce vpravo přerušené nebylo… Všechna pole byla čerstvě zorána a uhlazena, byl tam zasetý hrách a také pěkně pohnojený. Z toho největšího pole tekla hlína několik hodin proudem do potoka. Na mnoha místech pole zůstaly jen obnažené kameny. V potoce teklo po tomto dešti tři dny „kakao“. A děti jen doufaly, že to ty mihule, raci a vranky nějak přestojí.
A jaký z toho vlastně plyne ekotip? Na půdě hospodařte tak, aby i váš vnuk na ní mohl nejen hospodařit, ale aby také v potoce pod polem našel raky, vranky a mihule.
Zdroj a inspirace:
Článek o vzniku půdy https://www.priroda.cz/clanky.php?detail=1728
Protierozní kalkulačka https://kalkulacka.vumop.cz/?core=account
