Zálohujme společně
České neziskové organizace zaměřené na ochranu životního prostředí (Asociace ekologických organizací, Greenpeace, INCIEN – Institut Cirkulární Ekonomiky, Zelený kruh, Hnutí DUHA, Arnika) společně ve svém apelu na vládu vyjádřily jednoznačnou podporu zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky.
Přes iniciativu Zálohujme.cz se k podpoře zálohování připojil i Toulcův dvůr, z.s. a jedna z členských organizací Sdružení SRAZ - Společně za radostí a zdravím, z. s.
„Pravidelně 2x ročně se účastníme akce „Ukliďme Česko“ a odvážíme z přírody minimálně 20 pytlů naplněných odpadem. Pokud zálohování pomůže snížit množství pohozeného odpadu třeba jen o třetinu, bude to velký úspěch,“ řekla Lenka Skoupá, předsedkyně spolku Toulcův dvůr, z.s.
Vládní návrh novely zákona o obalech je v projednávání Poslaneckou sněmovnou v rámci 119. schůze, tj. od 19. listopadu 2024.
A co nás v případě schválení čeká?
Zálohování nápojových PET a kovových obalů již příští rok
V polovině roku 2025 se spustí systém zálohování nápojových obalů. Spotřebitel zaplatí 4 Kč zálohu, kterou mu obchodník vrátí při zpětném výkupu. Jedná se o stejný systém, jako je v současnosti u vybraných typů skleněných lahví.
Jaký je benefit tohoto kroku?
Primárním cílem je zvýšit sběr nápojových plastových lahví a plechovek, snížit množství odpadu a zredukovat odhazování odpadu do přírody. Zároveň se tímto krokem zvýší podíl recyklovatelného odpadu a předtříděné obaly půjde snáze recyklovat zpět na nápojové. Svou roli hraje určitě i vedlejší efekt v podobě nižší daně za nerecyklované plasty, kterou ČR odvádí do unijního rozpočtu. A to opravdu nejsou malé peníze, jedná se o 0,8 Euro za každý nerecyklovaný kilogram plastu.
Co bude zálohováno?
- plastové lahve o objemu 0,1 litru až 3 litry od nealkoholických nápojů a alkoholických nápojů do 15 % alkoholu (tj. lahve od stolních i minerálních vod, džusů, ovocných či zeleninových šťáv, piva apod.)
- plechovky o objemu 0,1 litru až 3 litry od nealkoholických nápojů a alkoholických nápojů do 15 % alkoholu (typicky od energetických nápojů, limonády, piva atd.)
Bojíte se vyšší uhlíkové stopy zálohování?
Nemusíte. Plechovka i PET lahev z recyklátu mají až o 80 % nižší uhlíkovou stopu než plechovka či PET lahev z panenského materiálu, a to i přestože se nápojové obaly sváží a u ručního sběru se počítá s přepravou neslisovaných nápojových obalů.
Zálohujte s námi, stojí to za to!
Průběh legislativního procesu můžete sledovat zde: https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=9&t=818
