Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Zrovnoprávnění stromů

Mnozí z nás se už nyní děsí oněch slunných letních dnů, kdy ulice měst budou tak rozpálené, že každý pohyb v nich bude utrpením. Každý z nás už ale také ví, že kdyby v těch ulicích byly stromy, bylo by v nich příjemně. Jenže stromy v ulicích často zcela chybí nebo přibývají velmi pomalu. Proč?

Důvodem nízkého počtu stromů v městských ulicích je nedostatek prostoru pro stromy. Ne v nadzemí, ale v podzemí. Kořeny stromů nesmí totiž zasahovat do inženýrských sítí ani do jejich pásem. V době, kdy se sítě budovaly, tak na stromy nikdo nemyslel. Asi nebyla taková vedra a určitě tenkrát nebylo ani tolik parkovišť a jiných zpevněných ploch. Stromy se proto sázely pouze tam, kde na ně vybylo místo. Umisťování stromů ve městě je proto nyní extrémně rizikové. Znamená to několik razítek. Často se strom na dané místo kvůli normám vůbec nevejde.

 

Dalším problémem nedostatku stínu v ulicích je ten, že strom začne fungovat jako klimatizace až jako poměrně vzrostlý jedinec (zhruba ve 25 až 30 letech). Strom musí mít také dostatek místa pro kořeny a ten kořenový prostor musí být načechraný, provzdušněný a schopný nasáknout vodu. Jenže půda ve městech bývá často kolem stromů udusaná, což jim nesvědčí. Vídeňští zahradní architekti dokonce tvrdí, že město má fungovat jako houba. Tedy podobně jako mají fungovat lesy. Mělo by být schopno hodně vody zadržet, aby v době sucha měla zeleň z oněch zásob vodu čerpat.

 

Řešením pro výsadbu stromů v ulicích je změna norem o inženýrských sítích, ve které by bylo předem počítáno s prostorem pro zeleň. Při nové výstavbě, ale i při rekonstrukcích veřejných prostranství. O tuto změnu se ale usiluje již od roku 2015 a stále se nedospělo k závěru. Nicméně dokud nebudou stromy v pozemních prostorách zrovnoprávněny s vedením inženýrských sítí, budou česká města během léta čím dál tím méně obyvatelná.

 

Města mají sloužit lidem. A aby se v nich dalo žít, musí v nich být vodovod, kanalizace, elektřina plyn, internet a v neposlední řadě i vzrostlé stromy. Jinak ta města budou k nežití.

 

Zdroj a inspirace:
https://denikn.cz/382280/stromy-vs-roury-nenapadne-vrcholi-klicovy-boj-o-prirodni-klimatizaci-v-rozpalenych-ulicich/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
https://www.youtube.com/watch?v=g2aWnJPm2KY&feature=youtu.be
https://szkt.cz/wp-content/uploads/2020/05/ZPK_2_2020_-Viden_Stromy_jako_klima.pdf
Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu https://szkt.cz/
Zdroj obrázku: Deník N

Zrovnoprávnění stromů