Voda patří do přírody!
Voda je zdrojem života i prosperity, může však evokovat i napětí. Pokud je vzácná, znečištěná nebo nerovnoměrně dostupná, může vyvolat i konflikty mezi národy. Životy více než 3 miliard lidí závisí na vodních zdrojích překračujících hranice států a ne všechny státy jsou ochotny vodu sdílet se sousedy. Vodu potřebujeme v zemědělství, průmyslu i v našem každodenním životě (vaření, sprchování, praní), je součástí světa kolem nás a sama vytváří životní prostor pro mnoho vodních organismů.
S narůstajícími dopady změny klimatu a rostoucí světovou populací je nezbytné, abychom usilovali o ochranu a udržitelné hospodaření s tímto nenahraditelným zdrojem. Na fungujícím vodním cyklu závisí nejen zdraví lidí, ale i potravinové a energetické systémy, ekonomická stabilita a ekologická rovnováha.
Voda má obrovský klimatotvorný efekt, spočívající především ve funkci malého vodního cyklu, kdy se z krajiny postupně odpařuje, snižuje teplotu v místě a vytváří příhodné místní klima. Pojďme se společně podívat na možnosti, jak můžeme vodní cyklus podpořit správným hospodařením s dešťovou vodou i my v srdci Evropy.
Jaké jsou srážky u nás v České republice?
Z dlouhodobého pohledu se množství srážkové vody nemění, mění se však frekvence a síla srážek. Z dřívějších lehkých deštíků jsou dnes přívalové deště a povodně. Kvůli našemu geografickému umístění jsme ohroženi tím, že voda na naše území spadne ve formě přívalových dešťů, krajina není schopna tyto srážky zadržet a většina vody odtéká koryty řek pryč. Při větším množství srážek mohou vzniknout i lokální povodně. Pokud následně přijdou další srážky, suchá půda špatně zasakuje a voda opět odtéká pryč. Klíčem, jak se dostat z tohoto začarovaného kruhu, je správě fungující malý vodní cyklus.
Fungování malého vodního cyklu spočívá v tom, že voda, která se přes den odpaří, se opět v noci sráží jako mlha a rosa nebo jako místní déšť. Při optimálním stavu se voda přirozeně zasakuje a odpařuje v blízkosti místa, kam dopadla. Tím se v daném místě udržuje přirozené mikroklima. Zůstává dostatek vláhy pro vegetaci, odpar ochlazuje okolí a stabilizuje se hladina podzemní vody. Malý vodní cyklus by voda cestou z pevniny do moře měla absolvovat alespoň 3× až 4×.
Řešení je jednoduché – dešťovou vodu zpomalit, sbírat a zadržovat, následně odpařovat a vsakovat, nabízíme pár tipů:
- Vytvořte si na zahradě dešťové jezírko, dešťový záhon či zelenou střechu
- Sbírejte dešťovou vodu do kádí a s vodou následně zalévejte
- Zpevněné plochy vytvářejte takové, aby zasakovaly srážky
- Zapojte se do péče o blízký mokřad nebo meandry potoka
- Dopřejte svým trávníkům a záhonům dostatek organické hmoty (kompost, biouhel atd.)
- Díky zamulčování ochráníte půdu v záhoncích před vysycháním
Dává vám to smysl?
Nám správný management s dešťovou vodou smysl dává, proto na tato témata připravujeme i v roce 2025 mnoho seminářů pro širokou veřejnost i dobrovolnické dny. Sledujte naše webové stránky a FB, kde postupně představíme řešená témata a přineseme i praktické tipy a rady. Nebo navštivte přímo naše infocentrum, kde si již brzy budete moci vyzvednout brožuru „Voda patří do přírody. Jak na to?“.
Voda je nejcennějším zdrojem, který máme. Správné nakládání s vodou není jen otázkou ekologie, ale i budoucnosti nás všech. Pokud vám budoucnost této planety není lhostejná, určitě znáte cíle udržitelného rozvoje SDGs vyhlášené OSN. Voda je velkým tématem pro udržitelnost, proto ji najdete hned v několika cílech a po přečtení našeho článku si pod jejich názvem něco představíte.
- Cíl 14 Život ve vodě (pozor, sem patří jen voda v mořích a oceánech)
- Cíl 15 Život na souši (sem patří voda ve sladkovodních systémech)
- Cíl 13 Klimatická opatření (zde už víte i cestu – jsou to výše navrhovaná opatření k dešťové vodě)
- Cíl 6 Pitná voda, kanalizace
Pojďte s námi hledat cesty k těmto cílům a dělejme společně svět lepší!
