Letos naposledy nekontrolovaně? Snad ano …

Letos v létě vláda schválila novelu zákona o pyrotechnice, její projednání je zařazeno na pořad právě probíhající 119. schůze Poslanecké sněmovny ČR. O absolutní zákaz používání zábavní pyrotechniky sice nejde, přesto k určitému zpřísnění by mělo dojít.

Nejprve si ale pojďme říci něco málo o zábavní pyrotechnice. U nás se řadí do čtyř kategorií dle závažnosti možných důsledků (pro člověka):

 

Kategorie F1

Zábavní pyrotechnika, která představuje velmi malé nebezpečí a má zanedbatelnou úroveň hluku, a která je určena pro použití na omezených plochách, včetně zábavní pyrotechniky určené k použití uvnitř obytných budov. Tato zábavní pyrotechnika smí být prodávána pouze osobám starším 15 let.

 

Kategorie F2

Zábavní pyrotechnika, která představuje malé nebezpečí a má nízkou úroveň hluku a která je určena pro venkovní použití na omezených plochách. Tato zábavní pyrotechnika smí být prodávána pouze osobám starším 18 let.

 

Kategorie F3

Zábavní pyrotechnika, která představuje středně velké nebezpečí, je určena pro venkovní použití na otevřených prostranstvích a jejíž úroveň hluku nepoškozuje lidské zdraví. Tato zábavní pyrotechnika smí být prodávána pouze osobám starším 21 let.

 

Kategorie F4

Zábavní pyrotechnika, která představuje velké nebezpečí a jejíž úroveň hluku nepoškozuje lidské zdraví. Prodej, nákup a manipulaci s výrobky v této kategorii smějí provádět pouze osoby mající platné osvědčení o odborné způsobilosti pro zacházení s pyrotechnickými výrobky vydané Českým báňským úřadem.

 

Jaká zpřísnění novela zákona o pyrotechnice v případě jejího schválení přinese?

 

  • prodej pyrotechniky bude možný jen v kamenných prodejnách vyjma kategorie F1,
  • při prodeji na dálku bude prodejce povinen vždy ověřit věk kupujícího, případně jeho odbornou způsobilost, je-li vyžadována,
  • v případě kategorie F4 dojde k rozšíření činností, u nichž se vyžaduje odborná způsobilost,
  • nově se bude odborná způsobilost vyžadovat u kategorie F3,
  • podrobněji bude regulováno použití pyrotechnických výrobků, a to v podobě zakotvení explicitního zákazu používání pyrotechnických výrobků všech kategorií, s výjimkou kategorie F1, ve vzdálenosti do 250 m od vybraných rizikových zařízení a provozů (jedná se například o nemocnice, hospice, útulky pro zvířata, záchranné stanice, chovy zvířat atd.). 

 

Za zacházení s uvedenými pyrotechnickými výrobky bez dokladu o odborné způsobilosti bude fyzické osobě hrozit pokuta až do výše 500 tisíc korun. Dosud se hrozba postihu za nakládání s nimi vztahovala například při prodeji pouze na prodejce, nikoliv však kupujícího bez odborné způsobilosti.

 

„Usilujeme o to, aby byl Silvestr 2024 posledním, kdy bude možné nekontrolovaně odpalovat petardy a dělobuchy kategorie F3 (prodejná od 21 let) a kategorie F2 (od 18 let) kolem nemocnic, domovů pro seniory, ZOO, chovů zvířat a podobně. Zábavní pyrotechnika do těchto míst, stejně jako do národních parků a české přírody, zkrátka nepatří. Negativní dopad na domácí i hospodářská zvířata je obrovský. Velký stres zažívají psi, kočky, ptáci po vyděšení narážejí do čehokoliv, co mají po cestě a způsobují si zranění. Mimo to ohňostroje způsobují znečištění ovzduší, během Silvestra je až tisícinásobné. Chceme proto zakázat prodej pyrotechniky vyšší než kategorie F1 ve stáncích a celkově zpřísnit prodej petard a rachejtlí z kategorie F3, který bude možný pouze pro odborníky s licencí. Stejný zákaz platí i v okolních zemích, v Německu, Rakousku i Slovensku a v Polsku se o něm aktuálně diskutuje. Nechceme, aby k nám obyvatelé z okolních zemí jezdili nakupovat petardy a rachejtle, protože to často končí zraněním či vznikem požáru, jako se to stalo například u jednoho z požárů v Českém Švýcarku,“ uvedl v létě ministr životního prostředí Petr Hladík.

 

Akademie věd ČR v roce 2023 zpracovala expertní stanovisko, které se zabývá vlivem pyrotechniky na zdraví člověka a životní prostředí. Podle stanoviska je pyrotechnický smog plný škodlivých sloučenin. Mimo jiné se jedná o velké množství toxických plynných produktů (oxidy síry, fosforu, dusíku) a dále organických sloučenin jako formaldehyd, acetaldehyd, butylacetát nebo rozličné organické hydroperoxidy. Mohou vznikat i chlorované toxické látky a polycyklické aromatické uhlovodíky, které jsou prokázanými karcinogeny a některé z nich způsobují i vrozené vývojové vady. V životním prostředí se velmi obtížně rozkládají a hromadí se v přírodě i v živých organismech.

 

A jaký vliv má zábavní pyrotechnika na zvířata? 

 

Jak vyplývá z důvodové zprávy k novele zákona, Ústřední komise pro ochranu zvířat (odborný poradní orgán v rámci Ministerstva zemědělství) každoročně apeluje na omezení zábavní pyrotechniky a důrazně upozorňuje na negativní vlivy související s odpalováním zábavní pyrotechniky na zvířata hospodářská, zájmově chovaná i volně žijící. Zvířata reagují bezprostředně jak na zvukové, tak na vizuální efekty, které při této činnosti působí současně. Zároveň je třeba zdůraznit, že zvířata vnímají zvukové vjemy daleko intenzivněji než lidé. Některé zábavně pyrotechnické výrobky dosahují hlasitosti např. okolo 130 decibelů (helikoptéra kolem 100 decibelů), což je už i pro člověka nepřijatelná hluková zátěž. Některá zvířata, jako například psi, však slyší na delší vzdálenosti než člověk a s vyšším frekvenčním rozsahem, čímž je jejich sluch podstatně citlivější než ten lidský. Zvířata si navíc nedokážou příčiny hluku vysvětlit. Mezi fyziologické reakce ovlivněné odpaly lze zahrnout zvýšený srdeční rytmus, neklid, úzkost, strach a stres, které často vedou k panice a únikové reakci.

 

U hospodářských zvířat dochází ke splašení nebo i ke zraněním od petard a raket, které dopadnou na pastviny. Zvířata jsou v šoku a následkem toho pak několik dní nejí a jen leží. Šok z výbuchů může způsobit infarkt. U koní je nejčastějším projevem pokusu o útěk běh v důsledku stádové paniky. Zhruba 25 % koní je každoročně zraněno v přímém důsledku vyplašení ze zvukových a vizuálních efektů zábavní pyrotechniky, což rozhodně nelze považovat za ojedinělé. 

 

Z volně žijících zvířat jsou v největší míře ohroženi ptáci, kteří kromě vizuálních stimulů vnímají zřejmě i tlakovou vlnu výbuchů. Akutní stres může vyvolat tachykardii, která u ptáků způsobí smrt a k té může dojít i během letu. V zimě na zimovištích vzlétají a snaží se uniknout, v hnízdní době pak opouští svá hnízda či vyvedená mláďata a mnohdy se již nevrátí. Totéž se samozřejmě týká i savců, kteří jsou ve stresu, zmateně pobíhají a při zkratovitém jednání se mohou zranit, včetně kolizí s dopravními prostředky, a nezřídka je výsledkem i smrt zvířete. U samiček březích savců někdy výbuchy způsobují potraty.

 

Doufejme, že zvítězí zdravý rozum a ohleduplnost k našemu okolí a životnímu prostředí. Věřme, že v trendu započatém r. 2017 zákazem provádění ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky na území národních parků bude pokračováno a novela zákona o pyrotechnice vstoupí v platnost. 

 

Přátelé, užijte si poslední noc v roce v kruhu blízkých a přátel způsobem ohleduplným ke svému okolí, (nejen) příroda vám za to poděkuje! 

Letos naposledy nekontrolovaně? Snad ano …