Na Hromnice do mokřadů více (02022020 H2O+1)
Druhý únor patří na celém světě mokřadům. Slaví se totiž podpis úmluvy, která jim zajišťuje ochranu. Stalo se to již v roce 1971 ve městě Ramsar. A ochrana mokřadů je skutečně rok od roku důležitější, vázáno je na ně totiž 40% všech živočichů a rostlin. V době měnícího se klimatu jsou ještě důležitější než lesy. Mokřady totiž umí zadržet vodu i oxid uhličitý. A vodu pak ze sebe pomalu uvolňují, zmírňují vedro a zvlhčují vzduch.
Mokřady mají mnoho podob. V České republice rozeznáváme hned 16 typů. Jsou to prameniště, přirozené úseky toků, tůně a mrtvá ramena řek, lužní lesy, zaplavované louky, bažiny, rákosiny, rašeliniště a slatiniště, horská jezera, slaniska. Patří sem i díla vytvořené lidmi jako kanály a stoky, odkalovací nádrže, rybníky a rybniční soustavy, údolní nádrže či zatopené lomy a pískovny.
Malé mokřady lze vytvořit i ve městech, v podobě zahradních jezírek, zasakovacích pásů na ulicích či odkrytých vlnících se potoků. Svou rozmanitostí však těžko předčí mokřady přirozené. Je smutné, že čtvrtina ze všech světových mokřadů je ohrožena zánikem. A mnohé již zanikly. Vysušit mokřad a přeměnit ho na stavební parcelu či ornou půdu je totiž velmi jednoduché. Nazpět to už ale téměř nejde.
Na Toulcově dvoře je jeden vzácný mokřad součástí našeho přírodního areálu. V pondělí 3. února do něj pořádáme prohlídku https://www.toulcuvdvur.cz/akce/prohlidka-mokradu.
O víkendu si můžete do mokřadů vyjít s Českou společností ornitologickou https://www.birdlife.cz/pozvanka-na-vychazky-ke-svetovemu-dni-mokradu-2020/.
O těch nejvzácnějších českých mokřadech tzv. Mezinárodního významu se dočtete na webu Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) http://mokrady.ochranaprirody.cz/o-mokradech-mokrady-mezinarodniho-vyznamu-v-ceske-republice/. O těch revitalizovaných mokřadech vytvořila AOPK web Vracíme do krajiny vodu i život.
Letošní den mokřadů se věnuje jejich biodiverzitě. Více se dočtete na https://www.worldwetlandsday.org/.
