Neomezeně lovit, sbírat, a přesto pomáhat
Pudy lovců a sběračů dřímají v každém z nás. Je skvělé, že je můžeme ukojit, aniž by po nás zůstala mrtvá zvířata či zplundrované porosty rostlin. Jak? No přece pomocí fotoaparátu či mobilu. Některé aplikace jsou totiž přímo napojeny na centrální databáze ochrany přírody a tak pomocí focení a lokalizace pomáháte přírodu chránit.
Česká aplikace BioLog je určena těm, kteří přírodu už znají a nalezené druhy dokáží pojmenovat. Je napojena na nálezovou databázi ochrany přírody, kterou spravuje Agentura Ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).
Snad nejvíce svým lovem či sběrem pomůžete, pokud se zaměříte na tzv. Bílá místa biodiverzity. Jedná se o plochy napříč Českou republikou, ze kterých nejsou k dispozici žádné údaje o organismech, které tam žijí.
Pro ty, kteří nejsou ve znalostech zvířeny a květeny tak zběhlí, je určena aplikace iNaturalist. Tato aplikace totiž dokáže nalezené druhy i určit. A pokud je neurčí přesně, napraví to jiní uživatelé, kteří jsou též do databáze napojeni. Nálezy sdílené v této aplikaci jsou též napojeny na databáze odborných institucí, u nás databázi AOPK. Aplikace iNaturalist je celosvětová, může tedy sloužit i jako obrázková učebnice biologie.
Pokud disponujete výše zmíněnou aplikací, můžete se připojit k soutěži City Nature Challenge, ve které mezi sebou „soutěží“ města, kde lidé za určitý čas „nasbírají“ více druhů. V rámci měst pak v počtu zjištěných druhů soutěží i jednotlivci. Do soutěže je již druhým rokem zapojena i Praha spolu s dalšími 162 městy celého světa. Lov a sběr bude probíhat v termínu 26. – 29. dubna 2019. Soutěž v Praze koordinuje Národní muzeum, partnery jsou jiné organizace, mezi nimi je i Toulcův dvůr.