Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Půjde to vůbec opravit? A vyplatí se to?

Pryč je doba, kdy si lidé kupovali domácí spotřebiče na celý život. Ty současné toho totiž moc nevydrží. Přitom je nákup nových a nových elektrovýrobků velmi nešetrný. Vůči klimatu, vůči zbytečnému vzniku odpadu a také vůči surovinám na výrobu. Ty totiž bývají často velmi vzácné a těží se většinou za velmi nešetrných podmínek. Vůči lidem i životnímu prostředí.
 
Naštěstí existují snahy toto zvrátit. Například díky síti opravárenských dílen Opravárna nebo díky iniciativě Opravme Česko. Situaci se snaží také změnit Evropská unie. Díky novým pravidlům, jež loni na podzim schválila Evropská komise, bude muset být od 1. března 2021 vybraná bílá technika opravitelná. A to i mnoho let po ukončení jejich prodeje.
 
To je sice dobrá zpráva. Jenže náhradní díly pro mnohé spotřebiče jsou nyní často tak drahé, že téměř dosahují ceny nového výrobku. V tomto případě je téměř jedno, že náhradní díly existují.
 
Dokud bude situace taková, budou mít ekologicky smýšlející osoby neustálá dilemata typu: „Vyplatilo se mi vůbec to pracné praní látkových plen, když mi díky tomu tak brzy odešla pračka?“ Nebo „Máme si vůbec kupovat novou myčku, když ta stará tak málo vydržela? Nebude lepší mýt nádobí zase pod tekoucí vodou téměř bez saponátů?“
 
Nestačí než věřit, že s novým nařízením náhradní díly zlevní. Anebo si oblíbit nějakou českou značku, o které víte, že vám ji vždy poměrně rychle opraví a náhradní díly seženete i v obchodu pod kopcem.
 
Zdroj a inspirace:
Půjde to vůbec opravit? A vyplatí se to?