Proč vyplnit pocitovou mapu?
Do mapy se například může zaznamenat, kam chodíte odpočívat, kam byste vzali návštěvu, kde se špatně parkuje nebo kde je ve vašem okolí přirozené centrum pro setkávání lidí. Ke každému bodu lze přidat zdůvodňující popis.
Mapu následně budou moci využít pražské městské části k plánům rozvoje. Může je využít i policie či magistrát. Data z pocitové mapy jsou zároveň pro politiky obrovským závazkem. Protože vyjádří-li lidé takto svůj názor, budou očekávat, že se s jejich informacemi náležitě naloží. Pokud data budou radnice ignorovat, občané je již pravděpodobně znovu nezvolí. Díky informacím v mapě by mělo být například mnohem těžší, na místě kam hodně lidí chodí odpočívat či venčit psa, náhle postavit bytový dům.
Mapu vytvořila Národní síť zdravých měst (https://www.zdravamesta.cz/) ve spolupráci s Univerzitou Palackého. Praha není tedy prvním městem, ve kterém se tato mapa použila. Pocitová mapa je skvělým nástrojem tzv. místní Agendy 21, což je nástroj uskutečňování udržitelného rozvoje na lokální úrovni. Pojem místní Agenda 21 vznikl na celosvětové konferenci o udržitelném rozvoji v Riu de Janeiru. Tam si představitelé jasně uvědomili, že lokální činy jsou většinou mnohem efektivnější než ty globální. Zajímavé je, že ke stejnému názoru dospívají i odborníci z oblasti ochrany přírody. Dlouholetá láskyplná péče malých spolků o chráněná území má na přírodu mnohem pozitivnější dopad, než celostátní, celoevropské či celosvětové plánování. A proto, myslete globálně, ale jednejte lokálně J A hlavně se nebojte vyjádřit svůj názor. Jedině tak se může vaše okolí měnit k lepšímu.
Odkazy:
Pocitová mapa Prahy https://www.pocitovemapy.cz/praha/
Pocitové mapy obecně https://www.pocitovemapy.cz/
Tisková konference https://www.youtube.com/watch?v=hWZWE5DcBwA