Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Chceš-li nechat brouka žít, jez bio

Tento týden všemi médii otřásly články o masivním úbytku hmyzu v přírodě. Hrozí kolaps ekosystémů a tím i všeho živého, včetně nás. Můžeme proti tomu vůbec něco dělat nebo nám už jen zbývá tomu apaticky přihlížet?

Tento týden všemi médii otřásly články o masivním úbytku hmyzu v přírodě. Hrozí kolaps ekosystémů a tím i všeho živého, včetně nás. Můžeme proti tomu vůbec něco dělat nebo nám už jen zbývá tomu apaticky přihlížet?

1. Jezte biopotraviny
Co se týče biopotravin, tak u nich se neustále zdůrazňuje prospěšnost pro lidské zdraví. To je sice pravda. Je to ale tvrzení pro spotřebitele sobce, kterému jde jen o zdraví své rodiny. Mnohem důležitější je skutečnost, že ekologickým zemědělstvím nedochází k ničení krajiny a ani hmyzu. V ekologickém zemědělství se nesmí používat průmyslová hnojiva ani látky k hubení škůdců. A Právě používání těchto látek hlavně může za současný hmyzí armageddon. 
Při nákupu myslete na to, že nejen rostlinná produkce je vhodná pro biodiverzitu. Důležitá je i podpora ekologického chovu dobytka. Pastviny a louky chrání půdu před erozí a jsou druhově velmi rozmanité. Navíc výkaly zvířat slouží jako skvělé hnojivo. Mnohem zdravější, než to průmyslově vyrobené. A pastviny také dokáží pojmout velké množství oxidu uhličitého, čímž brání změně klimatu. Hmyz pastviny potřebuje, to je marné.

2. Správně pečujte o svou zahradu
Alespoň v některých částech zahrady si nechte vysokou nesekanou trávu, kterou posekáte jen 1x ročně. Louky jsou ráj pro hmyzáky. Krátký trávník nikoliv. Nechte si v zahradě divoký koutek zcela bez vašeho zásahu, kompost a hromadu dřeva. Pěstujte původní druhy rostlin, protože právě na ně je vázáno velké množství hmyzu. Nepoužívejte umělá hnojiva ani pesticidy k hubení škůdců. Pomoci vám může web o Přírodních zahradách: http://prirodnizahrada.eu/ .

3. Podporujete zdravou zeleň ve městech
Jelikož se ve městech tolik nehnojí a nepoužívají pesticidy je z nich například med mnohem zdravější. Zahrady ve městech sice asi nikdy nedostanou certifikát bio, ale zelenina v nich je pěstována mnohdy ekologicky. Podporujte proto různé komunitní zahrady, nakupujte zeleninu u místních pěstitelů (třeba od nás z Toulcova dvora). Až budou ve vašem okolí něco sázet, prosazujte, aby to byly české rostliny. Na exoty tolik hmyzu lítat nebude.

4. Buďte občansky aktivní
Za mizení hmyzu díky intenzivnímu zemědělství (plného hnojiv, pesticidů a hybridních rostlin) nemůže zemědělec. Může za to systém, který takové hospodaření podporuje. Apelujte na to, aby se změnil způsob rozdělování dotací do hospodaření v krajině. Pokud hlavní balík peněz půjde do konvenčního zemědělství, hmyzu bude dále ubývat. Podepisujte petice a šiřte tuto myšlenku. Neseďte nečinně a nenechte se vyvést z omylu, že bez hmyzu bude líp. Jediný hmyz, který určitě nezmizí, je ten, který parazituje na lidech. Komáři a klíšťata nás nikdy neopustí.

Petice pro lepší hospodaření v krajině:

https://birdlife.cz/petice-za-krajinu/?fbclid=IwAR0-fvWODCCt9JrulDpVo-B8FsY28cldi4BtQozBeWvP7AgHz2arRjzvfd0

https://act.wemove.eu/campaigns/stop-subsidising-intensive-farming-uk?utm_campaign=gf2vXRXuz4&utm_medium=facebook&utm_source=share&fbclid=IwAR1vH6yAGxZHUA8Xb_XSMm_xxoCdI-_1XIaIX1n_mpf7ptRWb56nIO4Ff9Y

Hlavní inspirace:

https://www.theguardian.com/environment/2019/feb/13/buy-organic-food-to-help-curb-global-insect-collapse-say-scientists?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

O původních a nepůvodních zemědělských plodinách:

https://seminkovny.com/jak-na-to/

Chceš-li nechat brouka žít, jez bio