S ohleduplností k přírodě
Nejdříve se ale pojďme podívat, co o skialpinismu říká Wikipedie:
„Skialpinismus je pohyb na lyžích ve volném horském terénu. Tradiční skialpinismus je volný pohyb povětšinou na lyžích (ale ne výhradně) a vyhledává ve své extrémní podobě strmé sjezdy a prvosjezdy.“
Díky této definici může leckdo nabýt dojmu, že skialpinismus anebo pohyb na skialpových lyžích je v podstatě ryzí free-ride a kromě jiného výtečná adrenalinová zábava, kterou si ve skiareálech těžko užijete. Skialpová výbava je skvěle uzpůsobená pro pohyb v zimní krajině a v tomto ohledu má zcela minimální limity. Na rozdíl od běžek tak dává svému uživateli pocit maximální svobody pohybu, pokud jde o terén, a jako bonus ještě možnost svižného sjezdu podobného jízdě na sjezdových lyžích bez nutnosti vyhýbat se dalším lyžařům. Ale pozor, skialpinismus má v českých horách své limity!
Mohu se na skialpech pohybovat v českých horách opravdu kdekoli?
V žádném případě! Většina horských oblastí v České republice požívá ochrany dle zák. o ochraně přírody a krajiny, ať již jde o chráněná území typu národních parků (NP) či chráněných krajinných oblastí (CHKO)
Při plánování výletu do těchto míst je nutné se nejprve seznámit s pravidly ochrany přírody v zamýšlené destinaci (a to bez ohledu na to, zda se chystáte na pěší výlet či výlet lyžařský). Tato pravidla mají totiž přednost před čímkoli! Skialpinismus totiž podléhá stejným pravidlům jako pěší turistika či cykloturistika. Důvodem je jednoznačně ochrana přírody našich překrásných hor a jejich obyvatel z říše fauny i flóry.
Pokud si ověřím, že do dané oblasti opravu můžu na výlet vyrazit, na co myslet dál?
Jako při každém pobytu v přírodě i zde platí, že co si do přírody přinesu, to si zase odnesu, především jde o odpadky. Dále je zapotřebí se zdržet rozdělávání ohně mimo míst k tomu určených a bivakovat pouze při dodržení stanovených podmínek pro konkrétní území. Pravidla se týkají i psích spoluvýletníků – nesmí hlukem či nekontrolovaným chováním rušit a plašit zvěř a nezapomeňte že i zde je nutné po pejskovi uklidit (a sáček odnést až do cíle své cesty, kde ho vyhodíte do odpadkového koše).
V případě, kdy se v lokalitě můžete pohybovat na lyžích, nezapomeňte, že je zakázáno pohybovat se vzrostlým lesem mimo lesní cesty. Taková jízda totiž poškozuje zmlazující podrost a keře, které se leckdy skrývají pod vrstvou prašanu.
Zodpovědným chováním v přírodě pak přispějete k dosažení Cíle udržitelného rozvoje č. 15, jehož obsahem je ochrana, obnova a podpora udržitelného využívání suchozemských ekosystémů, udržitelné hospodaření s lesy, potírání rozšiřování pouští, zastavení a následné zvrácení degradace půdy a zastavení úbytku biodiverzity.
Pojďme se detailně podívat na zvláštní pravidla v našich nejvyšších horách - Krkonoších
Na základě spolupráce s Horskou službou a Českou asociací horských vůdců (ČAHV) zveřejňuje Správa Krkonošských národní park pro letošní sezonu osm skialpinistických tras, které vedou hlavně po turisticky značených cestách, ale také mimo ně. Lyžaři je tak mohou využit pro své túry. Jsou to trasy, jež lze kombinovat i s ostatními turisticky značenými trasami a s ostatními cestami a nelesními plochami mimo klidové zóny KRNAP. Nejedná se o žádné zážitkové sjezdy do karů ani o slalom mezi stromy, ale o trasy, kde je možné se naučit správně „šlapat“ do kopce, sjíždět a nebo si jen užít pěkný výlet.
Charakterem reliéfu jsou Krkonoše v prvé řadě stvořené pro běžecké lyžování a pouze několik lokalit svou geomorfologickou stavbou představuje menší „velehorský“ terén. Tato místa jsou navíc nejcennějšími partiemi národního parku. Jsou domovem řady zajímavých, včetně zákonem chráněných, živočichů a asi nikdo z nás by si nepřál, aby vypadala jako sjezdovky. Pro řadu lidí představuje pohyb ve volném terénu krásný a obohacující zážitek, ale musíme si uvědomit, že svou přítomností bohužel často narušujeme (i nechtěně) klidové zóny živočichů.
(zdroj: www.krnap.cz)
Vedle ochrany přírody a krajiny je samozřejmě také zapotřebí dbát na vlastní bezpečnost a řídit se pravidly pro pohyb ve volném terénu dle doporučení Horské služby ČR.
V každém případě je skialpová toulka zimní zasněženou krajinou skvělým prostředkem pro zlepšení kondice a navíc nádherným zážitkem. Vždyť i značené lyžařské trasy nabízejí výhledy, které jindy v roce neuvidíte!
