Jakým stromům se tu bude dařit?
Počasí minulých let (horká suchá léta a zimy s malým množstvím sněhu), neblaze poznamenalo vzhled českých lesů a parků. Do smrků se pustil kůrovec, borovice, břízy usychají ve stoje, jasany a olše napadají zase různé choroby. Pohled na kdysi krásné lesy je nyní dosti žalostný. Každý konec je zároveň i začátek. Ten začátek ale musí vypadat jinak. Musíme si zvyknout na úplně jiné druhy dřevin a na jinak vypadající lesy.
Když pojedete z Česka na jih, tak neuvidíte suché pouště a bezlesé kopce, stejně tak i u nás může být stále zeleno. Smrkovým a borovicovým monokulturám už u nás odzvonilo. Je potřeba počítat i s jinými dřevinami ve městech. Pravděpodobně se u nás bude více dařit habrům, babykám, jilmům a břekům, které postupně nahradí lípy, javory mléče a kleny. Dále bude přibývat jižnějších exotičtějších dřevin, například jerlínů, dřezovců, ambroní či morušovníků. Z ovocných dřevin bude též vhodné volit suchomilnější a teplomilnější odrůdy. Nikdo vlastně netuší, jak se bude klima dále vyvíjet. Proto by měly být porosty pestré, aby se v nich ujalo alespoň něco.
Inspiracím lidem může být projekt STEZKA SUCHA v Dentrologické zahradě v Průhonicích. Na velké ploše za Černým rybníkem zde bylo v roce 2019 vysázeno 140 druhů dřevin, u kterých se předpokládá, že by mohly sušší klima vydržet. Lidé si zde mohou prohlédnout, jak se jednotlivým druhům daří a ty si pak pořídit na zahradu či do veřejné zeleně. Projekt je teprve v počátku. Čím starší tato stezka bude, tím lépe ukáže, jakým stromům se u nás bude dařit.
Zdroj a inspirace:

Vytvořeno: 14.9.2022 14:21
Autor: Halina Holá