Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Ekologická stopa v novém kabátě

Asociace ekologických organizací Zelený kruh zveřejnila na webu https://www.hra-o-zemi.cz/ novou kalkulačku ekologické stopy. Každý si tak může v příjemném a jednoduchém dotazníku zjistit, zda žije zodpovědně k naší planetě.

Asociace ekologických organizací Zelený kruh zveřejnila na webu https://www.hra-o-zemi.cz/ novou kalkulačku ekologické stopy. Každý si tak může v příjemném a jednoduchém dotazníku zjistit, zda žije zodpovědně k naší planetě.

 

Ekologická stopa je spolu s uhlíkovou stopou tím nejlepším indikátorem udržitelnosti. Na rozdíl od té uhlíkové stopy však nepotřebuje jedinec k výpočtu ekologické stopy nic počítat :-)

 

Ekologická stopa ukazuje kolik plochy (země a vodních ekosystémů) je třeba k souvislému zajišťování všech zdrojů, které potřebuji ke svému současnému životnímu stylu a k ze zneškodňování všech odpadů, které vyprodukuji. Zjednodušeně nám ekologická stopa ukazuje, kolik planet bychom potřebovali, kdyby každý žil jako my.

 

Každému člověku teoreticky ročně náleží 1,9 gha (globálních hektarů), ale stopa průměrného obyvatele České republiky dosahuje přibližně 5,3 gha. Naše nároky jsou tedy skoro 3x vyšší, než kolik zdrojů a životního prostoru máme k dispozici. A proto web https://www.hra-o-zemi.cz/ dává také návod na to, jak ekologickou stopu snížit. A to v oblasti bydlení, dopravy, potravin a osobní spotřeby.

 

Největší vliv na osobní ekologickou i uhlíkovou stopu má pro většinu lidí způsob bydlení. Respektive způsob vytápění a další spotřeba energie. Bydlení činí cca 40 % ekologické stopy každého Čecha.

 

Zemědělství odpovídá přibližně čtvrtině ekologické stopy, což je větší podíl než např. u dopravy. Hlavní podíl v tom má živočišná produkce. Neznamená to však, že by se ze všech lidí měli stát vegani. Důležité je ale svou potřebu masa, vajec či mléčných výrobků snížit a několikrát týdně si je odpustit. Důležité u spotřeby potravin je upřednostňovat lokální produkci z menších farem či vlastních záhonů.

 

Třetím nejdůležitějším příspěvkem k osobní ekologické stopě je doprava. Každý jistě tuší, že se jedná o jízdy osobními automobily a létání letadly. A proto má každá cesta, kde nahradíme automobil šetrnějším dopravním prostředkem velký vliv na ekologickou stopu.

 

Co se týče osobní potřeby, tak nejdůležitější je minimalismus. Kupovat si toho co nejméně a když už tak něco kvalitního, co se jen tak nerozpadne nebo něco z druhé ruky.

 

Tyto zásady ale určitě pravidelní čtenáři těchto příspěvků dobře znají. Tak nyní hurá do měření ekologické stopy. Je to velmi jednoduché.

Ekologická stopa v novém kabátě