Kávička s čistým svědomím
článek z 6. 10. 2016
Když jsem před několika měsíci poprvé viděla přípravu kávy kávovarem na kapsle, nevěřícně jsem lapala po dechu. Do kávovaru se vložila kapsle, tu přístroj propíchnul, prohnal kapslí (umělou hmotou a hliníkem) vařící vodu a dole vytekl malý šálek kávy. Po určité době se z kávovaru vyjmula nádoba s propíchanými kapslemi a celý obsah se vhodil do směsného odpadu.
Je toto skutečně jediný způsob rychlé přípravy dobré kávy? Není škoda vyhazovat lógr z kafe spolu s kapslemi do směsného odpadu, když je to tak báječný bioodpad, hnojivo a potrava pro žížaly?
Průkopníkem úplného zákazu kapslových kávovarů je radnice v Hamburku. Pracovník tamního odboru životního prostředí vysvětluje „Kapsle pro kávovary se nedají snadno recyklovat, obsahují totiž směs plastů a hliníku“. Dalším důvodem je množství odpadu, které je s kapslemi spojeno. "Šest gramů kávy je zabaleno v obalu, který váží tři gramy. To je věc, kterou za peníze daňových poplatníků prostě nemůžeme kupovat."
Ale je tu i alternativa, jak připravit šetrněji kávu z kaplí, existují totiž kompostovatelné kávové kapsle. Tak snad se co nejrychleji rozšíří.
Dobrá káva lze připravit i jinak – pomocí dražšího pákového kávovaru, frenchpressu, moka kávovaru či džezvy. Ještě jednodušší je udělat si obyčejného turka. Milovníci našlehaného mlíčka si mohou pořídit šlehač na mléko.
Pokud chcete, aby vaše ekologické svědomí při pití kávy co nejméně utrpělo, tak pijte buď fairtradovou nebo obilnou či žaludovou kávu. No a ty žaludy si ideálně nasbírejte v lese a doma upražte. To už je ovšem hodně velký extrém.
Názor kávičkáře z Ekolistu https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zcela-osobni-hate-proti-kapslovym-kavovarum-a-oslava-vareni-kavy-bez-zbytecnych-odpadu