Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Hledání tajemných stromů

Je před námi poslední týden jarních prázdnin a ve vzduchu je cítit, že příroda ožívá. Mnozí jistě vyrazí na výlet do lesa. Což takhle si ten výlet něčím zpestřit, zahrát si na detektivy, lovce nebo dokonce vědce? Pokud si stáhnete do mobilu aplikaci Lesodiverzita můžete pomoci s vytvářením databáze tzv. biotopových stromů. Stromů, ve kterých prokazatelně žije něco zajímavého.
Biotopový strom poznáte tak, že má na sobě alespoň jeden z následujících znaků: dutinu, prasklinu, kůrové kapsy s obnaženým dřevem, kmenové otvory, jezírka v kořenech, liány, větvičkové výrůstky či suché dřevo v koruně... Jedná se o stromy velmi důležité a cenné, protože jsou obvykle obydleny vzácnými druhy ptáků, hmyzu, hub či jiných organismů.
Projekt mapování biotopových stromů vznikl na Katedře ekologie lesa Fakulty lesnické a dřevařské České univerzity v Praze. Autoři pevně doufají, že se podaří vytvořit databázi biotopových stromů, což jim pomůže v modelování výskytu vzácných druhů organizmů vázaných na mrtvé dřevo. Jednodušeji se také tyto dřeviny ochrání. A v neposlední řadě je důležité, aby si lidé uvědomili, jak jsou tyto stromy důležité pro českou přírodu.
Hledání tajemných stromů