Co si kdo nakoupil, to také čichá
Článek z 1. 3. 2018
Mrazy sužují Českou republiku a my se více než jindy zavíráme do svých domovů, topení dáváme na maximum a sebemenší škvírky v oknech zavíráme. Ani v těchto dnech však nesmíme zapomenout pořádně větrat, protože to co se vypařuje z našeho majetku, rozhodně není zdravé.
Větrat bychom měli už jen kvůli dostatečnému množství kyslíku. Už i Česká školská inspekce začala měřit, zda ve třídách nemají děti vydýchaný vzduch. Dále je větrání důležité, jelikož se z nábytku, laků, barev a lepidel mohou uvolňovat některé nebezpečné těkavé látky a způsobovat nám pálení očí, bolesti hlavy či zvyšovat únavu. Měkčené PVC (polyvinylchlorid), používané a na podlahové krytiny, tapety anebo pro výrobu hraček pro děti, může obsahovat některý ze šesti ftalátů poškozujících játra, ledviny, rozmnožovací a kardiovaskulární soustavu. Některé z těchto látek se přidávají do barev anebo omítek. V kobercích nebo čalounění se mohou objevit některé z bromovaných zpomalovačů hoření, spojované s výskytem hyperaktivity u dětí, částečně zakázaných Stokholmskou úmluvou. Některé mohou narušovat funkci endokrinních žláz. Mezi nebezpečné látky patří olovo, rtuť, ftaláty, různé změkčovače a zpomalovače hoření, bromidy. Riziko představují třeba i nepřilnavé pánve, různé látky určené k úklidu v naší domácnosti, ale dokonce i papírové čajové sáčky, toaletní papír či bělené tampóny.
Podrobnější informace o škodlivých látkách v interiérech najdete na webu http://chemickydum.arnika.org/
Jak se můžeme záplavě škodlivých výparů bránit?
Pravidelně svůj byt větrat a nezapomenout každý den chodit na čerstvý vzduch. Při zařizování bytu upřednostňovat přírodní materiály, masivní dřevo oproti dřevotřísce, natírat ekologicky šetrnými laky. Nakoupit si matrace bez vysokého obsahu zpomalovačů hoření. Volit úklidové prostředky s českým či evropským certifikátem ekologický výrobek, upřednostňovat přírodní kosmetiku. Vyhýbejme se čajovým sáčkům a dejte přednost sypaným čajům. Používat nebělený toaletní papír, bavlněné plenky a tampony. Nosit oblečení z přírodních materiálů. Zaplit si příbytky pokojovými rostlinami, které mnohé látky pochytají místo nás.
Jak správně větrat?
Nezapomeňte, že za každého počasí se má pořádně větrat. Je dobré větrat aspoň třikrát denně - ráno, po příchodu z venku a před spaním. Máte-li těsná okna, lepší je to každou hodinu či dvě. Okna otvírejte častěji a jen na pár minut. Intenzitu větrání přizpůsobte okolnostem. Čím je venku chladněji, tím kratší doba stačí. V zimě je to asi pět minut, při mrazech třeba jen tři minuty. Je-li radiátor pod oknem, je vhodné při delším otevření okna nastavit hlavici na číslo 0, kdy je ventil úplně zavřený. Jinak bude hlavice ochlazována venkovním vzduchem, radiátor poběží naplno, ale všechno teplo uteče oknem.
Při větrání vždy uniká zbytečné teplo. Nízkoenergetické domy proto používají k přívodu čerstvého vzduchu tzv. rekuperaci, která se ovšem může i namontovat do obyčejných domů. S rekuperací můžeme být navíc i pasivní, protože se Vám doma bude větrat samo.