ÚSPORY VODY V DOBĚ SUCHA
Možností je několik, například zalévat dešťovou vodou. Jenže k té nemá přístup úplně každý. Přesto není vůbec nutné zalévat pitnou vodou. Dá použít i voda mírně znečištěná, třeba po mytí ovoce a zeleniny. Zkuste si dát do dřezu mísu či lavór a překvapí vás, kolik vody do něj při oplachování potravin zachytíte. Během zimy toto množství v pohodě pokryje spotřebu vody na zalévání pokojových rostlin. A na jaře, kdy se omývají hódně zašpiněné saláty, je spotřeba vody z oplachování zeleniny ještě vyšší, takže zbude na zalévání rostlin na balkóně či jinde venku. Pokud navíc odebíráte zeleninové bedýnky, nebo kupujete bio zeleninu, nashromáždíte do vody z oplachování cenné živiny, kterými při zalévání své rostliny i trochu hnojíte.
Nejvíce okolí ochlazují stromy. Problém je, že ty v době sucha často odumírají. Nejvíce náchylné na uschnutí jsou stromky mladé, nedávno zasazené. Proto vznikla iniciativa „#KBELIKVODY“, která nabádá k tomu, aby lidé při odhodu do práce či jen tak ven s sebou vzali trochu vody a nalili ji ke stromu u svého domu. Tím zajistí, že dřevina během suchého léta neuschne a bude dál ochlazovat a zvlhčovat okolní ovzduší.
Pokud máte zahradu, na které jsou znát dopady sucha, je potřeba provést různé změny. Pokud je na zahradě členitý terén, vznikne více stinných míst a zahrada pak pomaleji vysychá. Stejně tak mohou pomoci stromy a keře. Naopak jedním z největších pijáků vody je anglický trávník. Čím delší zvládnete mít travnatý porost, tím méně potřebuje vláhy. Navíc v delším pažitu bude větší druhová pestrost, tedy i šance, že z rostlin při suchu něco přežije. Záhony je zase dobré mulčovat, třeba slámou, protože nejrychleji se voda odpařuje z holého povrchu.
Zdroj a inspirace:
