Vánoční kapři
článek z 19. 12. 2016
Ryba a štědrovečerní tabule pro mnoho lidí patří k sobě. Trpělivé vybírání drobných kostiček ze smaženého pokrmu je často neodmyslitelným prvkem Vánoc. A jak si užije advent a svátky takový tradičně servírovaný kapr?
Po podzimním výlovu rybníka putuje do sádek, kde je mu naordinován vánoční půst. Tam tráví čas do doby, kdy je převezen na prodejní místa v ulicích. V přeplněných kádích má minimální možnost pohybu, občas nemůže kvůli tlačenici ani zaujmout přirozenou polohu břichem dolů. Na kaprech si můžeme všimnout mnoha zranění, která vypovídají o jejich zážitcích z cesty. Pak si rybu koupí spotřebitel, třeba rodič s dětmi, které mají radost z nového domácího zvířátka. Pečlivě pak opečovávají ve vaně svého kapříka, který umdlévá v chlorované a příliš teplé vodě. V lepším případě ho nakonec čeká rychlá rána paličkou. V tom horším se rodina rozhodne zvíře zachránit a vypustí ho do blízké řeky. Změna teploty, chybějící potrava a celkové vyčerpání odsoudí během pár dní rybu k úhynu.
Co tedy lze dělat, když už je vaše rozhodnutí povečeřet kapra skálopevné?
- Nenoste si domů živé zvíře, pro které je to jen prodlužování útrap. Nechte si odborně rybu zabít už při jeho zakoupení.
- Když si koupíte kapra přímo ze sádky, ušetříte ho aspoň nešetrného převozu do prodejního stánku a stresu v kádi. Pražané si mohou zajet třeba do sádek v Lahovicích.
- Nekupujte kapra za účelem vypuštění do řeky.
Pokud chceme kaprům opravdu pomoci, je lepší je nekupovat vůbec a podílet se tak na snížení poptávky. Koneckonců v mnoha domácnostech už objevili spoustu bezmasých variant, které svátečnímu stolu sluší stejně dobře.