Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Za biodiverzitu

Tato středa byla Mezinárodním dnem biologické rozmanitosti. Dnem rozmanitosti druhů a ekosystémů, plemen i odrůd. A je to už 25 let, co se Česká republika spolu s dalšími 188 státy zavázala svou biodiverzitu chránit. A výsledek? Rapidní úbytek hmyzu a ptáků. Hovoří se dokonce o kolapsu ekosystémů.

Tato středa byla Mezinárodním dnem biologické rozmanitosti. Dnem rozmanitosti druhů a ekosystémů, plemen i odrůd. A je to už 25 let, co se Česká republika spolu s dalšími 188 státy zavázala svou biodiverzitu chránit. A výsledek? Rapidní úbytek hmyzu a ptáků. Hovoří se dokonce o kolapsu ekosystémů.

Někomu se možná zdá, že ochrana biodiverzity je rozmarem biologů a estétů. Jenže pravdou je, že biodiverzita má zásadní význam pro udržení světa v nám známé podobě. Je zásadní pro ekosystémovou stabilitu, která zaručuje přirozený chod služeb, ze kterých lidstvo čerpá nemalé zdroje. Podporuje zdravou společnost a přeneseně i sílu ekonomiky. Jedná se například o opylování, regulaci klimatu, ochranu před povodněmi, úrodnost půdy a produkci potravin, paliva, vláken i léků.

Čím rozmanitější ekosystém, tím vyšší je pravděpodobnost obnovy třeba po velké katastrofě. Do jisté míry tak může biodiverzita působit jako pojistka pro krizi životního prostředí.

Snižování biodiverzity je spolu se změnou klimatu největším environmentálním problémem současnosti. Proč tedy rozmanitost celosvětově klesá? Hlavními příčinami jsou:

intenzivní zemědělství
výstavba
důlní činnost
nadměrné využívání lesů, jezer, řek, oceánů a půdy
invaze nepůvodních druhů
změna klimatu
 
Když jsme před 15 lety vstupovali do Evropské unie, zdálo se, že to bude pro biodiverzitu příznivé. Jenže teprve nedávno se začalo ukazovat, že opak byl pravdou. Druhů ubývá. Problémem bylo mimo jiné i špatné nastavení Společné zemědělské politiky EU, která podporovala spíše velké zemědělské podniky a intenzivní zemědělství. Nyní už se ale ví, že výsledek byl nepříznivý a je velmi důležité, jak se nastaví nová Evropská zemědělská politika. Proto je důležité jít o víkendu k volbám a zvolit takovou stranu, která bude propagovat pro biodiverzitu příznivější hospodaření.  

Na obhajobu Evropské unie lze napsat, že environmentální problémy, které lidstvo nyní řeší, jsou naprostou premiérou. Proto i vědci přichází s různými řešeními, které by mohly vést ke zlepšení stávajícího stavu. Někdy se zvolí správná cesta, někdy špatná. Příkladem jsou například pichlavé smrky, které lesníci vysázeli v dobré víře na vrcholy českých hor, poničené kyselými dešti. Nyní se už ví, že to bylo špatné řešení. Důležité je se z chyb poučit a příště to udělat lépe.

 

Zdroj a inspirace:

https://volby2019.stuz.cz/

https://www.eea.europa.eu/cs/themes/biodiversity/intro

https://www.veronica.cz/co-to-je-biodiverzita-a-proc-ji-chranit

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vic-nez-milion-druhu-na-zemi-je-ohrozeno-vyhynutim-rika-dosud-nejuplnejsi-vedecka-zprava.evropske-zeme-musi-byt-lidrem-v

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2005/cislo-1/biodiverzita-fungovani-ekosystemu.html

Za biodiverzitu