Čas kapucínků
Nosorožík kapucínek je jedním z našich největších brouků. A je také zákonem chráněný. Nežije ovšem nikterak skrytě, naopak ke svému vývoji využívá lidmi opečovávaný kompost. Na dospělé nosorožíky můžeme proto v těchto dnech narazit za soumraku i v Praze, třeba v Dejvicích.
Pokud při prohazování kompostu narazíte na jeho masité 5 cm dlouhé ponravy, snažte se je nepoškodit. Hoďte je do té části, kterou již prohrabovat nebudete. V kompostu také žijí o něco málo menší ponravy zlatohlávka, jednoho z našich nejkrásnějších brouků. Zatímco se jeho larvy živí odumřelými kořínky, dospělí brouci milují nektar rozkvetlých třešní.
Ponravy zlatohlávků se mohou vyskytnout i v záhonech nebo v truhlících na balkóně. Pěstovaným rostlinám však příliš neškodí. Naopak jejich výskyt může být pro nás odměnou za to, že hospodaříme přírodně. Pokud z nich ale máte přece jen obavy, odneste je do nějakého kompostu.
Když najdete larvu či dospělce kapucínka, bude skvělé, když ho vyfotíte a fotku vložíte do aplikace iNaturalist nebo BioLib. Pomůžete tak mapování a výzkumu tohoto skvostného brouka.
O tvorbě kompostu se mimo jiného dozvíte tento víkend na prohlídkách Přírodních zahrad Toulcova dvora https://www.toulcuvdvur.cz/.../prirodni-zahrady-toulcova....
Vytvořeno: 8.6.2023 16:20
Autor: Halina Holá