Přirozeně sladké a voňavé léto
Když slunce dosáhne na obloze svého vrcholu a jeho paprsky dopadají kolmo na obratník Raka, nastává letní slunovrat. Panují nejdelší dny v roce a vše co roste nad zemí má největší sílu, byliny, ale určitě i ovoce. A to čerstvě utržené voní a chutná odjakživa nejlépe. Ti co nemají zahrádku, nemusí zoufat, protože na webu Na-ovoce.cz si mohou najít, kde se nejblíže od nich nalézá ovocný strom či zdroj bylinek.
Snahou iniciativy Na Ovoce (https://na-ovoce.cz/cs/) je přivést do všeobecného povědomí opomíjený význam ovocných stromů, keřů a bylinek a upozornit na jejich hodnotu pro současného člověka. Také jde o zachování ovocných stromů jako trvalé součásti naší kulturní krajiny a biodiverzity.
Platforma Na Ovoce vychází z toho, že se její uživatelé chovají zodpovědně jak vůči přírodě, tak vůči zákonům, které vymezují zacházení s volně rostoucími stromy.
Uživatelé webu se řídí níže uvedenými pravidly:
- Primárně zjišťují, zda sběrem plodů neporušujeme žádná vlastnická práva.
- Pečují nejen o stromy, ale i okolní přírodu a zvířata, která v ní žijí.
- O své objevy se dělí s ostatními uživateli.
- Zapojují se do údržby a výsadby nových ovocných stromů.
Z bylin web Na ovoce eviduje zatím pouze mátu, jahodník, meduňku a česnek medvědí. Ale během magické Svatojánské noci (noc na 24. června) se jich dle tradice má sebrat devatero. Jejich složení se krajově mění a je i různé podle toho, co zrovna kvete. Nejtradičnější svatojánskou bylinou je ale třezalka. Takový čaj z třezalky nás v zimních měsících nabije sluneční energií těchto dnů.
Při sběru bylin je třeba mít na paměti, že vždy musíme dostatek rostlin na místě nechat nedotčených, aby mohly odkvést, mít semínka a pokračovat ve svém rodu. Pouze tehdy nás svou léčivou mocí obdaří i v letech dalších.
Obrázek: Komu se o Svatojánské noci podaří najít zlaté kapradí, tomu se zjeví poklad, nebo porozumí řeči zvířat či se stane neviditelným.
