Temná stránka funkčního oblečení
článek z 4. 5. 2017
Za poslední roky se výrazně změnily materiály, ze kterých se vyrábí oděvy. Na první pohled to vypadá úžasně. Oblečení vyrobené z použitých PET flašek hřeje či chladí, jak je třeba, rychle schne, nepromokne, ale pot odvede. Jenže jedovatá mikrovlákna z těchto látek se dostávají do vody, do těl vodních živočichů a z nich i do nás.
Takzvaná mikrovlákna znamenala revoluci v oděvním průmyslu. Oblečení z fleecu, nylonu či polyesteru má téměř každý. Jenže údajně se z jedné fleecové bundy při každém praní uvolní při každém praní 1,7 gramů mikrovláken, která pak putují kanalizací přes čistírny odpadních vod do řek, moří, kde se dostávají do těl živočichů a rostlin a přes ně opět k nám. Tato mikrovlákna, vyrobená původně z ropy jsou navíc velmi jedovatá. (Více na: http://zpravy.idnes.cz/mikroplasty-more-studie-jidlo-clovek-dw8-/zahranicni.aspx?c=A170125_105329_zahranicni_ert)
Proto až si půjdete obměnit svůj šatník, zkuste si raději koupit něco z přírodních vláken – vlny, lnu, konopí či bavlny. Prospějete tím nejen sobě, ale i životnímu prostředí.
A také se vyhýbejte nákupu věcí v plastových obalech. Plasty se dají sice recyklovat, jenže po zjištění jedovatosti mikrovláken není jisté, zda by nebylo lepší s vyhozenými plasty už nic nedělat…
Více informací naleznete také na: https://www.theguardian.com/environment/2016/jun/20/microfibers-plastic-pollution-oceans-patagonia-synthetic-clothes-microbeads
Obrázek stáhnut ze stránky s krásným videem http://storyofstuff.org/blog/microfibers-are-microplastics-1/
Zdroj a inspirace:
O mikrovláknech v angličtině https://storyofstuff.org/blog/microfibers-are-microplastics-1/
O plastu v mořských plodech v češtině https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/mikroplasty-more-studie-jidlo-clovek.A170125_105329_zahranicni_ert