Zcestovalý jako džíny
Blankytně modré džíny byly dříve symbolem svobody. V době komunismu to bylo nedostatkové zboží, které se dalo koupit leda v Tuzexu nebo přes známé. Byly to kalhoty kovbojů, hippies a rebelů bez příčiny. Kdo je měl, byl opravdu frajer. Jenže teď se stal z džín symbol absurdity rychlé módy. Je neuvěřitelné, co už mají takové kalhoty za sebou, když si je kupujeme.
Udává se, že jedny džíny nacestují během svého životního cyklu asi 40 000 kilometrů. A jelikož je jejich životnost čím dál nižší, tak i kdyby je jejich majitel stále nosil, nikdy s nimi nenacestuje tolik, kolik kalhoty nacestovaly před jeho nákupem.
A to není vše z „džínových hříchů“. Už jenom pěstování bavlny, ze které se džínovina, odborně denim, tká, je velmi náročné vůči životnímu prostředí. Pěstuje se většinou geneticky upravená bavlna, která je schopna pojmout více hnojiv. Potřebuje ale také více pesticidů a vody. Právě pěstování bavlny je jednou z hlavních příčin vysychání Aralského jezera. Ačkoliv se bavlna pěstuje na pouhých 2,4 % půdy, použije se na ni 11 % celkové spotřeby pesticidů.
Dalším velmi náročným krokem výroby džínů je jejich barvení. Organizace Greenpeace nalezla poblíž města Xitang, kterému se říká „hlavní město denimu“, i více než 100x překročené povolené limity těžkých kovů jako je kadmium, síra olova či rtuť. Ty se ale paradoxně nepoužívají přímo na barvení, ale k docílení obnošeného vzhledu kalhot.
Vzhledem k tomu, jakým složitým výrobním procesem džíny proházejí, tak bychom k nim měli chovat maximální úctu a pečovat o ně tak, aby co nejdéle vydržely. Džíny by se měly prát co nejméně a to po rubové straně. Nikdy by se neměly sušit v sušičce. Lepší než praní je údajně čištění mrazem.
Dobrou zprávou je, existuje i šetrnější výroba džínů. Tou se zabývá organizace Alliance for Responisble Denim www.denimalliance.org, která sdružuje výrobce a dodavatele, snaží se vyvíjet nové a čistší výrobní procesy. Denim lze například velmi dobře recyklovat a použít na výrobu nových kalhot. Ekologičtější variantou je také výroba denimu z biobavlny. Lze také sehnat džíny, které se utkaly a ušily přímo v Evropě. Počáteční investice do takových kalhot je sice vyšší, ale jelikož nám vydrží mnohem mnohem déle, vyjdou nás ve výsledku mnohem levněji.
Vytvořeno: 21.1.2021 12:30
Autor: Halina Holá