Studánky nestačí pouze čistit
článek z 1. 6. 2017
Prastarý svátek Letnice se slaví vždy padesát dnů po Velikonocích. Letos připadá na první červnový víkend. O Letnicích se dodržovalo mnoho lidových zvyků jako např. Jízda králů, pečení koláčů z bezových květů nebo Otvírání studánek. Což takhle obejít o víkendu studánky ve Vašem okolí!
Studánka je stavebně upravený výtok malého pramene, který vyvěrá v podzemí. Prameny i studánky měli lidé vždy ve všeobecné úctě. Jejich seznam a mapu můžete nalézti na Národním registru pramenů a studánek http://www.estudanky.eu/.
Studánky jsou vázány na místa, kde se vyskytují prameny. Pramen je soustředěný přirozený vývěr podzemních vod na zemský povrch. Od pramene se tvoří vodní tok. U nás nejčastějším způsob, jak se voda dostává na povrch, je že se v krajině objeví mokřina (i v ní lze vyhloubit studánku či tůňku), ze kterého vytéká voda. Ve skalním podloží se voda dostává na povrch puklinami.
Smutnou zprávou je, že pramenů a studánek v naší krajině ubývá. Důvodem je snížení hladiny podzemní vody díky vysoušení krajiny. Někdy pramen vyschne po vykácení lesa, ale po jeho obnově se může opět vytvořit. Jenže dochází k trvalým zásahům do ekosystémů, které sníží hladinu podzemní vody navždy. Bývá to v důsledku výstavby vodovodů a meliorací, které se provádí například před výstavbou nových domů. Takto díky výstavbě satelitů v okolí Prahy bylo totálně zničeno prameniště Karlického potoka a podobný osud údajně čeká i pramen Botiče u Křížového Újezdce.
V důsledku poklesu hladiny podzemních vod nevysychají pouze prameny, ale zhoršuje se i mikroklima celého okolí, ubývají živočichové, ubývají houby a chřadnou lesy.
Máte-li oblíbenou studánku ve Vašem okolí, nestačí ji jen každoročně čistit. Důležité je i správně hospodařit v jejím okolí. Například šetrně hospodařit s pitnou vodou a nechat dešťovou vodu zasáknout do půdy, aby pak mohla v některé ze studánek vytrysknout na povrch.
Fotografie pochází z Mateřídouškového výletu do Divoké Šárky, který jsme věnovali otvírání studánek. Foto P. Holý
Zdroj a inspirace:
Národní registr studánek a pramenů http://www.estudanky.eu/
Článek z Ekolistu z 1. 6. 2017 https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zive-studanky-ochranci-prirody-a-toma-spustili-hlasovani-o-studanky-ktere-maji-byt-opraveny