Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

EKOZNAČENÍ BY MĚLO POMÁHAT LIDEM I PŘÍRODĚ

Nakupování se dá jen stěží vyhnout, zvláště před Vánoci. Občas se prostě něco rozbije nebo je potřeba pořídit nějaký dárek. I při nakupování bychom měli myslet na životní prostředí. To se netýká pouze toho, že si do obchodu vezmeme svou tašku, ale také toho co kupujeme. V orientaci v tom, co je šetrné k životnímu prostředí, nám pomáhají tzv. ekoznačky. Pokud je budeme znát a vyhledávat, nemusíme zkoumat složitě složení či způsob výroby toho či onoho výrobku.
V České republice již od roku 1994 existuje ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek (EŠV). Zároveň lze u nás získat i ekoznačku Evropské unie tzv. Ecolabel. Tyto značky získávají ekologicky šetrné a současně i kvalitní výrobky. Garantuje se nejen pro člověka a životní prostředí zdravé sloužení výroku, ale také jeho celý výrobní cyklus. Zkoumají se například vstupní suroviny, šetrný způsob výroby či možnost recyklace.
 
Ekoznačení jistě velmi pomohla novela zákona o veřejných zakázkách, ve které stojí, že mají být upřednostňovány produkty či služby s ekoznačením. Smutné ale je, že od roku 2005 neexistovala žádná kampaň, které by tyto skvělé výrobky v České republice propagovala. Seznam výrobků s ekoznačkou šlo dohledat pouze v nepřehledné Excelové tabulce stažené z internetu. Za tu dobu se proto mnozí držitelé ekoznačky svého certifikátu vzdali. Takto například ekoznačku ztratil jediný v obchodech sehnatelný prací prášek a také se ho vzdali mnohá ekocentra pro označení svých ubytovacích zařízení.
 
Od prvního prosince 2022 spouští CENIA, česká informační agentura životního prostředí novou kampaň, která by měla ekoznačení zpropagovat. A tak se, doufejme, opět dostane nejen do povědomí spotřebitelů, ale též motivuje výrobce k dalším certifikacím svých kvalitních a současně ekologických výrobků.
 
EKOZNAČENÍ BY MĚLO POMÁHAT LIDEM I PŘÍRODĚ