Chaos na horizontu, zmatek v duši
Na harmonii krajiny dbá pojem krajinný ráz. Jenže jeho ochrana je velmi těžko vymahatelná, nejúspěšněji ve velkoplošných chráněných územích. Na ochranu harmonie zastaveného území dbá památková péče. Jenže ta může zasahovat také pouze tam, kde je to chráněné. A právě do těchto chráněných míst se lidé chodí nejraději procházet, protože je jim tam dobře.
Jelikož je pojem harmonie a krása spíše subjektivní, dochází velmi často k narušování rázu krajiny i měst. Hlavní rušivé prvky bývají agresivní reklamy, zastínění přirozené dominanty nějakou jinou stavbou, narušení krajinného horizontu nebo i nevhodně umístěné panely naučné stezky.
U zachování harmonie prostředí je nutné ovládnout touhu vyniknout. Místo toho je důležitá snaha o splynutí s okolím. Nepostavit si dům, který ční na ostatní, zachovat stejný sklon a barvu střechy, jako v okolí... Nemyslet při stavbě rozhledny pouze na to, co z ní bude vidět, ale také na to, jak bude vypadat z okolních kopců... Při umisťování panelů naučných stezek nezakrýt to, co vlastně na ceduli popisuji a nepoužívat výraznější barvy, než má okolí…
Zkuste při svátečních procházkách myslet na to, na jakém místě je vám dobře a co rušivého by se dalo změnit. Pouze získáním jistého citu, budeme schopni své okolí proměňovat tak, aby na nás působilo harmonicky a příjemně.
Zdroj a inspirace:
http://www.uake.cz/vyukove_materialy/frvs2185/kapitoly_v_pdf/Esteticka_stranka.pdf