Bílé a zelené zimní sporty
článek z 12. 1. 2017
Konečně je zase jednou pořádná zima. Nasněžilo a za zimními sporty nemusíme jezdit na vrcholky českých hor. Občas se dokonce zadaří vyjít si v městě před dům, nazout lyže a vplout do stopy. Nemusíme se nikam daleko plahočit, spalovat fosilní paliva, zasněžená krajina je všude. Kdo nelyžuje, může bobovat, sáňkovat nebo bruslit na zamrzlých rybnících. Tak jako dříve.
Lyžařská logika se v posledních letech zcela změnila. Dříve se na horách při nedostatku sněhu mohlo jen běžkovat, sjezdovalo se pouze, když bylo sněhu dosti. Nyní se na běžky může jedině tehdy, když opravdu nasněží, zato sjezdovat se dá až do jara. Ale ekologicky vnímavý člověk jistě cítí, že ty bílé pruhy sjezdovek uprostřed zelených kopečků, jsou velmi nepřirozené. Stojí za to podporovat průmysl sněžných děl, lanovek a vykřičených bufetů? A je normální chodit za teplé zimy bruslit do vymražených, energeticky náročně udržovaných hal? Lyžovat na umělém sněhu a bruslit na umělém ledu je prostě divné!
Technicky zasněžované sjezdovky nejsou pro naši přírodu zrovna výhrou. Technický sníh má oproti přirozenému odlišné fyzikální vlastnosti. Má vyšší hustotu a neizoluje tak dobře jako sníh přirozený, tudíž půda pod ním promrzá. Sice umožňuje prodlužovat lyžařskou sezónu, ale také zkracuje vegetační dobu mnoha rostlin. Dochází ke změně ve složení půdy, což snižuje vitalitu některých rostlinných druhů natolik, že začnou ustupovat. To může přispívat k erozi půdy. Navíc se k výrobě umělého sněhu často využívají různé směsi, které mají zajistit tvorbu sněhu při vyšších teplotách. Jedná se o protein získávaný z bakterií, díky kterému může docházet k eutrofizaci vody. Umělé zasněžování celkové mění vodní režim v okolní krajině.
Nebo je ekologičtější při nedostatku sněhu zimní radovánky úplně zazdít? A co děti, nevyčtou nám, že jsme je nenaučili lyžovat? A co třeba začít běžkovat! Tento sport se totiž dá provozovat občas i za domem. A to ekologické určitě je.
Foto: Martin Adámek, Brdy leden 2017
Zdroj a inspirace:
Sedmá generace 6/2015,
Poroučet sněhu a http://www.casopis.ochranaprirody.cz/pece-o-prirod
u-a-krajinu/sjezdove-lyzovani-a-ochrana-prirody/
Článek "Sjezdové lyžování a ochrana přírody" http://www.casopis.ochranaprirody.cz/pece-o-prirodu-a-krajinu/sjezdove-lyzovani-a-ochrana-prirody/
Článek z Ekolistu, který vyšel po na sníh bohaté zimě 2017 https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tretina-skiarealu-porusila-pri-zasnezovani-zakon-zjistila-inspekce
