Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Kapři a vánoce

Chcete zjistit, čím si projde kapr zakoupený při pouličním prodeji, kterého servírujeme jako sváteční jídlo na tradiční štědrovečerní tabuli?

Ryba (připravená dle rozličných rodinných receptů - ať již smažená, pečená nebo třeba na víně…) patří pro většinu z nás neodmyslitelně na štědrovečerní tabuli. Bez okukování vánočních kaprů v kádích a následného trpělivéhovybírání drobných kostiček z rybího pokrmu si často neumíme Vánoce ani představit.  Měli bychom se však zamyslet nad dopady tradic na ryby v těchto kádích, na jejich životní pohodu (nebo spíš nepohodu) a na udržitelnost prodeje živých kaprů. Jsme velice rádi, že se letos rozrostl počet obchodních řetězců, kteří neumožňují prodej živých kaprů u svých prodejen. K Lidlu a Bille se totiž letos nově připojilo Tesco a Makro ?

 

Chcete zjistit, čím si projde kapr zakoupený při pouličním prodeji, kterého servírujeme jako sváteční jídlo na tradiční štědrovečerní tabuli?

 

Nejprve se v rámci podzimního výlovu rybníky dostává do rybářských sítí a pak následně do sádek. V sádkách, kde je mu naordinován vánoční půst, zůstává až předvánoční doby. V přeplněných kádích se pak ocitá na prodejních místech v ulicích. Zde má minimální možnost pohybu (často nemůže kvůli tlačenici zaujmout ani přirozenou polohu břichem dolů) a navíc se při manipulaci často i zraní.  Zranění si nesou nejen na těle, kapříci jsou vystaveni obrovskému stresu a to  již od vytažení ze svého přirozeného prostředí v rybníku.

 

Pak přichází ke kádím spotřebitelé - často rodiče s dětmi a vybraného kapříka si jako dočasného domácího mazlíčka odnáší domů. Pečlivě pak opečovávají ve vaně svého kapříka, který stěží přežívá v chlorované a příliš teplé vodě. V běžných rodinách ho po několika hodinách či dnech ve vaně čeká rána paličkou. V horším případě se rodina rozhodne zvíře zachránit a vypustí ho do blízké řeky či rybníku. Změna teploty, chybějící potrava a celkové vyčerpání odsoudí během pár dní rybu k úhynu.

 

Jak tedy k vánočnímu kapříkovi přistoupit lépe?

  • Nenoste si domů živé zvíře, pro které je to jen prodlužování útrap. Nechte si odborně rybu zabít už při jeho zakoupení.
  • Dobrou volbou je koupit si kapra přímo ze sádky, ušetříte ho aspoň nešetrného převozu do prodejního stánku a stresu v kádi. Pražané si mohou zajet třeba do sádek v Lahovicích.
  • V žádném případě nekupujte kapra za účelem vypuštění do řeky!

 

Nebo zkuste letos kapříka vynechat a štědrovečerní večeři si obohaťte o bezmasé jídlo, které svátečnímu stolu sluší stejně dobře.

Kapři a vánoce