Blíží se světový den mokřadů
článek z 19. 1. 2017
Zima v plném proudu, země zmrzlá, laik při procházce krajinou téměř nepozná, kde bývá přes rok sucho a kde mokro. Tak proč mají MOKŘADY svátek právě v zimě? Důvodem je, že 2. února roku 1971 byla v Íránu, ve městě Ramsar podepsána Úmluva o mokřadech.
Svátek budou mít 2. února všechny močály, bažiny, slatě, rašeliniště, blata, podmáčené louky, slepá ramena lužní lesy a také náš mokřad na Toulcově dvoře. A my to oslavíme exkurzí.
Česká republika je aktivním členem Ramsarské úmluvy o mokřadech od prvního dne jejího vzniku. Na seznam mokřadů mezinárodního významu je zapsáno 12 českých, jako např. Šumavská, Krkonošská a Krušnohorská rašeliniště, Lednické a Třeboňské rybníky, Litovelské Pomoraví či Mokřady Liběchovky a Pšovky. Tyto mokřady jsou mj. i významným místem při migraci ptáků.
Významné jsou ale i další, ty menší mokřady a to nejen díky velkému počtu živočichů a rostlin, které jsou na ně vázány. Další důležitý význam mokřadů spočívá v množství vody, kterou dokáží zadržet. A té dokáží zadržet podstatně více, než uměle vytvářené vodní nádrže. Mokřady se významně podílejí na koloběhu vody v přírodě, udržují vodu v krajině, příznivě ovlivňují podnebí velkým výparem, který spotřebovává většinu tepla ze slunečního záření dopadajícího na mokřadní lokality. Pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší. V době změny klimatu, kdy se u nás střídají sucha a povodně tento význam mokřadů stále vzrůstá.
Jak můžeme mokřadům pomoci:
O významu mokřadů v krajině nerozhodují pouze státní orgány, ale na jejich údržbě či vzniku se můžeme podílet i my ostatní. Například hospodařením v krajině či vytvořením a údržbou jezírek na svých zahradách. Důležité je také myslet na zadržování vody v krajině při výstavbě rodinných domů a jiných budov třeba tím, že se dešťová voda nebude svádět přímo do kanalizace, ale vytvoří se zasakovací pásy či jezírka. Můžete také přispět na vykoupení nějakého mokřadu a tím ho ochránit před zničením či zaregistrovat malý mokřad na webu www.nasemokrady.cz.
