Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Žáby milují mírný nepořádek

Pokud máte u domu žáby, radujte se. Pulci čistí vodu tím, že žerou řasy. Žáby, které zůstávají ve vodě celoročně (kuňky, zelení skokani), žerou larvy komárů. Žáby trávící část roku na suchu (ropuchy a hnědí skokani) zase loví různý hmyz a slimáky. Dospělá ropucha dokáže ulovit i hraboše.

 

Jenže žab a jiných obojživelníků stále ubývá. Za více či méně ohrožené jsou považovány všechny naše druhy. Přitom význam obojživelníků je pro ekosystém nepostradatelný. Co tedy dělat, aby se jim lépe žilo?

 

Pro ochranu žab je důležitá péče o místa, která potřebují k životu. Nejedná se jen o péči o tůně a rybníky, ale také o vlhké trávníky, břehové porosty, lesy a krajinu jako celek. Protože obojživelníci během roku mění svá stanoviště.

 

Pro vodní plochy není pro obojživelníky vhodně ani intenzivní hospodaření, ani neudržovaná vodní tůň. Většina žab totiž potřebuje nejen pozvolný bylinami zarostlý břeh, ale i volnou osluněnou hladinu. Žáby se rády sluní ve vodě i na břehu. Proto je potřeba na březích tůní prořezávat dřeviny, aby nebyla voda stále ve stínu.

 

Kamenem úrazu jsou pro žáby zahradní bazény. Hodně jich podléhá volání vodou napuštěných nádržek. Naskáčou dovnitř, ale nedokáží z nich vylézt. Proto následně hynou hladem a vyčerpáním. Dobré je proto umístit do bazénu dlouhé prkno, po kterém mohou žáby i čolci vylézt ven. Pokud se objeví v bazénu vajíčka, je možné je přenést do nejbližší vhodné vody a nebo se poradit s odborníky ze záchranné stanice.

 

Mokřadní louky, které žáby milují, by se měly kosit maximálně 2x ročně. Ideálně jen jednou za rok nebo za dva roky. Louka by se neměla kosit celá v kuse, ale postupně, aby žáby a jiní živočichové mohli uniknout do vyššího porostu. Tráva by se také neměla kosit na úplně krátko. Ideální je kosit na 10 cm.
V lese na zahradě a v krajině obecně je dobré udržovat stav mírného nepořádku, který poslouží obojživelníkům jako úkryt či zimoviště. To znamená nechávat sem tam se povalovat mrtvé dřevo, hromady větví, trávy, klád či kamenů. Někteří obojživelníci dokonce ocení vyjeté koleje na rozbahněných cestách či jámy po vývratech stromů.

 

Obojživelníkům, ale i snad úplně všem živočichům nevyhovují velké celky – ani lesů ani polí. Škodí jim intenzivní hospodaření, ať už tím myslíme přerybněné rybníky nebo chemické postřiky na polích a v lesích.

 

I na Toulcově dvoře se snažíme obojživelníkům pomáhat. Ti nás za to každé jaro těší svým žabím koncertem, který se line z mokřadu. Kromě skokanů skřehotavých a ropuch, můžete zaslechnout i kuňku. Péče o mokřad však není jednoduchá a často naráží na stížnosti návštěvníků. Ti vůbec nechápou, jak důležitý je pro žáby mírný nepořádek.

 

Zdroj a inspirace:
http://www.obojzivelnici.wbs.cz/Ochrana-obojzivelniku.html#pece
https://www.jarojaromer.cz/obojzivelnici/
https://www.zahrada-magazin.cz/zaby-na-zahrade-pomocnici-v-ohrozeni/

Žáby milují mírný nepořádek