Zookoutek
Potkan laboratorní
Mezi hlodavci jsou potkani překvapivě inteligentní a při troše trpělivosti si je lze snadno ochočit. Většinu dne ale prospí, jejich nejaktivnější čas přichází s večerem. Jsou velmi společenští, a…
Želva stepní
Želva stepní neboli čtyřprstá patří mezi často chované druhy suchozemských želv a jako jedna z mála už nepodléhá povinné registraci jedinců podle úmluvy CITES. Pochází z oblasti západní Asie (např.…
Šváb velkokřídlý
Švábi patří k nejstarším skupinám létajícího hmyzu. Tento druh je jeden z největších a nejčastěji chovaných, dospělec dorůstá asi 7 cm a křídla používá pouze k plachtění. Anglický název je peppered…
Mnohonožky
Mnohonožky zabydlené v našem zookoutku pocházejí z Afriky. Na rozdíl od českých druhů dorůstají až 19 cm. Jedná se o noční zvířata, která nemají ráda světlo a většinu dne tráví zahrabaná pod vlhkým…
Strašilky
Řád strašilky se vyskytuje ve všech tropických a subtropických vlhkých lesích světa. Jsou to převážně noční býložraví živočichové a přes den se skrývají pod kůrou stromů nebo v listech. K tomu…
Oblovka
Pro chov oblovek se nejčastěji využívá akvárium nebo terárium. Velmi důležité je dobré větrání. Vysoká vlhkost v nedostatečně větraném teráriu by mohla způsobovat nežádoucí plíseň. Jako substrát…
Užovka červená
Pochází ze střední a východní části Severní Ameriky, v dospělosti dorůstá délky do 180 cm. Nejraději má sušší terária s úkryty z kamenů nebo kusů kůry. Vůči člověku nebývá kousavá. V teráriu…
Zakrslý králík
Patří k domestikovaným druhům. Dosahují značné velikosti (optimálně 1 - 1,5 kg) a potřebují dostatek prostoru. Rádi hrabou, podestýlka často končí uprostřed místnosti. Zakrslí králíci jsou chováni v…
Pískomil mongolský
Pískomilové pocházejí z pouštních oblastí Asie. Jsou velmi pohybliví, rychle běhají a dobře skáčou. Potřebují dostatečný životní prostor. Rádi hrabou a budují labyrinty chodeb. Žijí ve velkých…
Osmáci degu
Pochází z Jižní Ameriky. Nejraději žije ve skupině s jinými osmáky. Je to kontaktní živočich, který potřebuje komunikovat. Osmáci se nikdy nesmí chytat za ocas, ukroutil by si ho a nový mu nenaroste.…
Morče domácí
Morče domácí pochází z Jižní Ameriky. Dosahuje značné velikosti (až jeden kg) a potřebuje dostatek prostoru. Jsou to mírumilovní živočichové, nikdy člověka nekousnou. Morčata jsou společenská zvířata…
Křečík džungarský
Křečík džungarský pochází z území Kazachstánu a jihozápadní Sibiře. Je přizpůsoben velkým výkyvům počasí, v zimě má bílý kožíšek.Jedná se o zvířata spíše samotářské povahy, nejlépe se jim žije…
Křeček zlatý
Křečci zlatí pocházejí z polopouštních oblastí Asie. Jedná o samotářský druh, proto je vhodné chovat pouze jednoho jedince. Aktivní jsou především v noci, ve dne většinu času prospí. Rádi zkoumávají…