Nabídka

Naučná stezka - Sad

Třešňový sad je dominantou areálu, na jaře v květu, v létě obsypaný třešněmi, na podzim s barevným listím.

Sad je v současnosti velmi starý a stromy jsou na konci svého života, proto probíhá jeho postupná obnova. Třešňový sad byl založený v roce 1936 na počest Antonína Švehly, významného českého politika a místního rodáka.

Sad postupně doplňujeme původními vysokokmennými odrůdami. Jelikož jsou vysokokmenné ovocné stromy těžko k sehnání, založili jsme si vlastní ovocnou školku, ve které si na podnože roubujeme původní odrůdy ovocných dřevin. Zatímco nahoře se snažíme udržet pouze třešně, v dolní vlhčí části pěstujeme různé dřeviny, například  oskeruše, různé jeřáby, ořešáky, třešně i jabloně.

Pod vysokokmennými odrůdami se dobře daří trávě a tak ji můžeme celoročně vypásat či kosit. Proto tu po celý rok tu můžete potkat na pastvě ovce, kozy a krávy. Pastvina je navíc díky stromům zastíněná a tak pomaleji vysychá. Zvířata ve stínu třešní rády odpočívají.

Věk ovocných stromů je srovnatelný s věkem člověka, dožívají se nejčastěji kolem osmdesáti let. Lesní stromy žijí mnohem déle. Smrk 350 let, dub a lípa 450 let.

 

Naučná stezka - Sad