Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Seminář pro absolventy: Koordinátor EVVO v MŠ plus

Úterý 22.6.2021 10:00  23.6.2021 16:30
Účastnický poplatek: 500 (Vlastní faktura)
Kde: Velká přednášková
Organizátor: Botič o.p.s.
Přílohy Pozvánka
Dvoudenní setkání určené pro absolventky některého z našich pěti ročníků specializačního studia pro koordinátory EVVO v MŠ, které v současné době pracují v mateřské škole v Praze (akce je dotovaná MHMP). Cílem setkání je posdílet příklady dobré praxe, inspirovat se, utužit se v důvodech i možnostech environmentální výchovy v mateřské škole.
seminar-pro-absolventy-koordinator-evvo-v-ms-plus

Milé absolventky specializačních studií pro koordinátory EVVO v MŠ,

po loňském vydařeném setkání, připravujeme a zveme vás na další dvoudenní seminář v termínu 22.-23. června 2021.

 

A CO JSME PRO VÁŠ PŘIPRAVILI?

Program prvního dne – 22.6.2021

  9:30  –   9:55 Prezence

10:00 – 10:15 Zahájení, přivítání, organizační záležitosti.... Martina Chvátalová

10:15 – 11:00 Ohlédnutí za mým specializačním studiem pro koordinátory EVVO v MŠ.... Martina Chvátalová

Sdílení a společné zmapování dopadu studia na život vašich škol a roli a působení vás koordinátorek EVVO. Plynule přejdeme do další části, určené ke vzájemné inspiraci:

11:00 – 12:00 Příklady dobré praxe…. Účastnice

Máte-li zájem podělit se s námi a představit vlastní příklady dobré praxe týkající se EVVO v MŠ, koordinace EVVO v MŠ, kontaktujte e-mailem Martinu. Na jeden příspěvek odhadujeme cca 20 – 30 min. Těšíme se!

12:00 – 13:00 Oběd ve Zdravé jídelně Toulcova dvora

13:00 – 18:00 Proč svobodná hra patří do dětstvíJustina Danišová

Výzkumy ukázaly, že čím větší má savčí druh mozek, tím větší je potřeba si hrát. Potřebují dnešní děti hraní venku? Je kontakt s přírodou opravdu tak zásadní pro zdravý rozvoj dětí? Má i v dnešní době smysl nechat děti si venku jen tak volně hrát? Neztrácí se tím drahocenný čas pro skutečný vedený rozvoj dětí? Proč se s dětmi občas vyplatí ušpinit, prožít bezpečné riziko či hravě se poprat a jak na to? Co děti láká na skákání přes potok, šplhání na strom, stavění přehrad, řádění v kaluží, nebo vaření v blátivé kuchyni? Kde je v dětských hrách hranice mezi bojovou hrou a agresivitou? Inspirujte se konkrétními hrami a pojďme společně nahlédnout, jak se mění dětství dnešních dětí, jak z něj mizí čas venku, obyčejné hračky i jednoduché hry. Děti jsou odborníci na (ne)obyčejnou hru, ale dnes na ní často nemají prostor a čas.

18:00 –             Večeře, následně volný večerní program: společné posezení a povídání u něčeho dobrého na talířku i ve skleničce (doneste prosím večerní mňamky s sebou)

 

 Program druhého dne – 23.6.2021

 9:00 – 12:00 Co nám říkají výzkumy o environmentální výchově?.... Roman Kroufek

Má smysl chodit s dětmi ven? Chceme soutěžit ve sběru papíru? O co nám vlastně jde v environmentální výchově? To jsou některé z otázek, na které budeme hledat odpovědi. Témata, která v současnosti "hýbou" environmentální výchovou, budou představena ve světle výzkumů, jejichž závěry jsou občas v rozporu                      se zaběhnutou školní praxí. Tento paradox se pokusíme pojmenovat a navrhnout cesty úspěšné realizace těchto témat v mateřské škole.

12:00 – 13:00 Oběd ve Zdravé jídelně Toulcova dvora

13:00 – 14:30 Bádání s nečtenáři… Vendula Stará

Není bádání jako bádání. Některé je spontánní, některé připravené, ale každé má potenciál děti rozvíjet. My se podíváme na metodu badatelsky orientované výuky (BOV) patřící k promyšlenějším druhům bádání a zaměříme se na to, jak ji efektivně realizovat s dětmi, které ještě nedovedou číst a psát. Samozřejmě nebudou chybět praktické ukázky konkrétních badatelských aktivit, takže si metodu vyzkoušíme na vlastní kůži. Návdavkem dostanete také metodický materiál s náměty na badatelské lekce pro nečtenáře.

15:00 – 16:00 Příklady dobré praxe…. Účastnice

Pokračování z předchozího dne, info viz výše.

16:00 – 16:30 Závěr, předání osvědčení o účasti (s platnou akreditací).... Martina Chvátalová a Tomáš Hodina

 

Lektoři:

Mgr. Martina Chvátalová: koordinátorka specializačních studií, ředitelka Botič o.p.s.

Mgr. Justina Danišová: lektorka a metodička, autorka a koordinátorka projektu Svobodnahra.cz, spoluautorka knihy Svobodná hra, Vzdělávací centrum Tereza

PhDr. Roman Kroufek, Ph.D.: odborný asistent Katedry preprimárního a primárního vzdělávání PF UJEP, zaměřený především na problematiku environmentální výchovy dětí předškolního a mladšího školního věku.

Ing. Vendula Stará: lektorka a autorka ekologických výukových programů aj. vzdělávacích aktivit, Botič o.p.s.

 

Kontakty:

Martina Chvátalová chvatalova@toulcuvdvur.cz, tel.: 603 830 478

Tomáš Hodina hodina@toulcuvdvur.cz, tel.: 604 961 016

 

Účastnický poplatek 500 Kč zahrnuje i stravování (2x oběd, 1x večeře, káva, čaj a drobné občerstvení v průběhu). Případné ubytování si hradí účastníci samostatně  (potřebu rezervovat postel na ubytovně TD vyznačte v registračním formuláři níže).

 

Těšíme se na vás!

Registrace Úterý 22.6.2021
Obsazenost
Volná místa stále k dispozici.
18/25
Účastníci
Registrace na akci již byla bohužel ukončena.