VYVĚTREJTE UHLÍKOVOU BUBLINU
CO2 je součástí zemské atmosféry, ve které se nyní vyskytuje v koncentraci 0,04 %, tedy 410 ppm (částic na milión). Oxid uhličitý ale slouží i jako ukazatel kvality vnitřního prostředí. Jeho koncentrace v interiéru nesmí dle vyhlášky překročit 1500 ppm.
Pro představu, jediný člověk (o váze 80 kg, v klidu sedící či píšící) vydýchá místnost o 60 m3 za hodinu. Tím stoupne obsah CO2 z 374 ppm na hodnotu přesahující 1000 ppm. V panelových domech nastává riziko především v noci, kdy se z ložnic stávají tzv. „uhlíkové bubliny“. Při pobytu dvou osob v menší panelákové ložnici překročí bez větrání po 3 hodinách koncentrace hodnotu 3000 ppm. Doba nutná k větrání tohoto prostoru je ideálně 15, minimálně 8 minut. Doporučuje se proto během noci vstát a vyvětrat.
Na větrání se nesmí zapomínat ani v práci či ve školách. Studie ukazují, že nadměrné koncentrace CO2 v interiérech snižují schopnost rozhodování a výkonost v porovnání s pobytem na čerstvém vzduchu o 50 %. Pocity ranní únavy, bolesti hlavy, kašel a celková nedobrá kondice může souviset právě s koncentrací CO2.
O kvalitu ovzduší ve vnitřním prostředí bychom tedy měli neustále pečovat. A to nejen kvůli riziku zvýšené koncentrace oxidu uhličitého, ale i kvůli různým alergenům a výparům z nábytku a jiného zařízení bytu. Nutnost pravidelného větrání vzrostla po důkladném zateplení budov. Budova obalená do polystyrénu s plastovými okny je totiž dokonale vzduchotěsná. Výměnu vzduchu tak můžeme zajistit pouze my. (Pokud nemáte rekuperaci.)
Nebojte se proto větrat – intenzivně a rychle – alespoň 5 minut ráno a večer. Jen u toho vždy vypněte topení.
Zdroj: http://poradme.se/index.php/Oxid_uhli%C4%8Dit%C3%BD_v_dom%C3%A1cnosti a publikace Zdravé a nezdravé budovy od Agentury Koniklec.
Zdroj fotografie: http://mybeautifulair.com/2012/06/25/winters-open-window/ Fotografie je vyfocena v Buenos Aires. Kdo ví, ale zda taková vegetace nebude brzy i pod našimi okny. Klimaskeptikům navzdory.