Toaletní zamyšlení nad papírem
Z výzkumů ve Velké Británii a USA vyplývá, že čím dál méně lidí používá recyklovaný toaletní papír. Za luxus na toaletě v podobě nadýchaného bělostného papíru tak padnou ročně milióny stromů. Při pohledu na nabídku v obchodech je jasné, že tím to nekončí. Někdy je velmi těžké sehnat toaletní papír bez parfému, natož pak recyklovaný. Používané parfémy jsou navíc zcela nepřirozené našemu tělu i vodě, do které se následně dostávají.
V důsledku používání papírů z čerstvě vytěženého dřeva, který pak musel být i důkladně chemicky vybělený a následně pak ovoněný, trpí lidé čím dál více infekcemi intimních partií. To má za následek vyšší spotřeby léků, intimních gelů a vody na praní prádla. Mnoho lidí si také kromě běžného toaletního papíru kupuje i papír vlhčený – což vlastně plastový vlhký ubrousek s vodou, parfémy a konzervanty.
Přitom recyklovaný papír je úplně stejně funkční jako papír bělený. Jeho nákupem šetříme nejen lesy, které potřebujeme ke zmírňování úmorných letních veder, ale i chemikálie a vodu nutnou na bělení.
Další možností je používání bidetu. Někomu by se mohlo zdát, že se jeho používání spotřebuje velké množství vody, jenže ve skutečnosti se jí spotřebuje méně, než na výrobu toaletního papíru. Pro většinu z nás, kteří nemají na záchodě pro bidet místo, jsou řešením bidetová prkýnka. Mají jedinou nevýhodu – jejich používání je návykové. Ušetří ale velké množství papíru, intimních gelů a možná i vody, protože se nebudete muset tak často sprchovat.
Zajímavostí také je, že toaletní papír používá jen 30 % lidské populace. Ten zbytek se bez něj bez problémů obejde. Takže se omezme alespoň v tom, že si koupíme ten recyklovaný.
Zdroj a inspirace:
