Stromy nestačí jen sázet

Na náš největší státní svátek – 28. října - se stalo zvykem sázet stromy. Však je to také na výsadbu ideální doba. Jenže občas se setkáváme s tím, že po bohulibé a nákladné akci zůstanou čnít ze země suché pahýly draze zakoupených sazenic. U sázení to totiž nekončí, stejně důležitá je péče o dřeviny po výsadbě. Té je potřeba se věnovat minimálně pět let.

Přesněji řečeno, pět let bývá doba povinné péče o dřevinu u náhradní výsadby po kácení stromů. Pravděpodobně se předpokládá, že péči následně převezme obec. Protože u stromů je ideální povýsadbovou péči prodloužit na deset let.

Mezi povýsadbovou péči patří:

  • zálivka
  • péče o závlahovou mísu
  • odplevelování výsadeb a mělké kypření
  • výchovný řez dřeviny
  • pravidelná kontrola kotvení a pevnosti úvazků
  • hnojení – ideálně kompostem, hnojem nebo slámou
  • průběžné ošetřování mechanických poranění

Velmi zásadní je zalévání, které nesmí být ani příliš velké, aby strom neuhnil, ani příliš malé, aby neuschl. Lepší je dřeviny zalévat méně často větším množstvím vody. Udává se 60 litrů jednou za dva týdny k průměrně vysokému vysazenému stromu. Udává se, že dřevina do půl roku věku vůbec nedokáže jinak přijímat vodu než zálivkou (nebo z deště prší-li ovšem).

Důležité je také udržovat u kmene stromu dolík – tzv. závlahovou mísu. V něm se drží voda, když se zaleje, ale zároveň může kmen dýchat a nehnije. Vše docílíme tím, že se mladé stromky mulčují, třeba kompostem, hnojem nebo slámou. Z mulče lze mísu u kmene krásně vytvarovat.

Na Toulcově dvoře se snažíme obnovovat starý sad. Moc dobře víme, že věnovat energii a čas péči po výsadbě se vyplatí. Ale není to jednoduché.

Zdroj a inspirace:

https://www.enviweb.cz/87440

https://peceoprirodu.cz/stromy/

http://eagri.cz/public/web/file/671547/Letak_skolkarstvi_DL_A4_v2_14._9..pdf

Stromy nestačí jen sázet