Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací
Nabídka

Certifikovaná přírodní zahrada

Víte, že na Toulcově dvoře je možné najít několik míst, které jsou certifikované jako Přírodní zahrada?

O tom našem místě se málo ví. Děti ji nazývají "Tajná zahrada" a patří k Rodinnému centru Mateřídouška (Botič o.p.s.). Je schovaná mezi budovami Toulcova dvora a je rozdělena na dvě části.

První část je veřejnosti přístupná a je koncipována především pro předškolní děti. Svou práci zde odvádí ale i školní děti z odpoledních kroužků. Děti v přístupné části pěstují zeleninu, bylinky. Také nám tu roste moruše, josta, jeřáb ptačí, muchovník a další keře. Zahrada nabízí prostor jak ke hraní, zkoumání, pozorování, experimentování, ale i společnému hodování, například vaření na ohništi. Nejvíce využívaným herním prvkem bývá kopeček s bahništěm. Je ukázkou toho, jak může vypadat zahrada intenzivně obývaná dětmi. Je ideální zahradou pro děti.

Druhá část je hůře přístupná, kam se odváží jen pár statečných a veřejnosti je vstup zakázán. Ale jen díky tomu se může tato část zahrádky pyšnit tajnými domečky pro ježka, ještěrky, myšky, které občas s dětmi chodíme kontrolovat a opravovat.

V roce 2016 byla naše zahrádka certifikovaná jako přírodní. To znamená, že se o ni šetrně staráme. Nepoužíváme pesticidy, rašelinu ani lehce rozpustná minerální hnojiva. Máme tady kompost, využíváme dešťovou vodu, mulčujeme záhonky, cíleně stavíme domečky pro hmyz, ježky a další drobné živočichy, využíváme střídání plodin a na záhoncích nám roste smíšená kultura plodin a mnoho dalšího... Na samotném procesu certifikace se podílely děti. Nejenom, že psaly samy žádost o certifikaci. Ale také se učily zahradu zmapovat, vyhodnotit stávající stav, navrhnout dílčí úpravy, zhodnotit proveditelnost a také samy úpravy provést. O to větší radost byla, když naše zahrada dostala obrázek s ježkem! :)