Louka na zahradě, klid od sekaček

Blíží se dva prodloužené víkendy. Možná už si plánujete, jak posekáte svou zahradu. Nebo se naopak netěšíte, že místo chvíle klidu budete poslouchat zvuk sekaček ze všech stran. Což takhle alespoň část trávníku nesekat a vytvořit si na zahradě louku plnou květin a života?

článek z 27. 4. 2017

Blíží se dva prodloužené víkendy. Možná už si plánujete, jak posekáte svou zahradu. Nebo se naopak netěšíte, že místo chvíle klidu budete poslouchat zvuk sekaček ze všech stran. Což takhle alespoň část trávníku nesekat a vytvořit si na zahradě louku plnou květin a života?

  

Květnatá louka je speciálním ekosystémem. Lidé je sice vytvořili uměle (kosením a pastvou), protože na jejich místech by byl přirozeně les. Jenže na květnaté louce roste více druhů, než by rostlo v tom lese. Louky jsou plné života a změn, barev, vůní a zvuků. Louka však není přitažlivá jen pro nás, ale i pro mnoho živočichů. Žádné jiné místo na zahradě nenaláká tolik užitečného hmyzu a drobných živočichů jako právě květinová louka.

 

Podrobné informace o tom, jak založit a pečovat o louky najdete v publikacích o přírodních zahradách, které lze zakoupit na Infocentru Toulcova dvora. Z nich také níže čerpáme:

 

Založit si v zahradě kousek květinové louky je snadné. Optimální doba je v dubnu až květnu nebo v září až říjnu. Ideálním místem pro založení louky je otevřená, slunná poloha v části zahrady, kde se stále nechodí, vhodné jsou i svažité polohy.

 

Praktické je zjistit, jakou máte na zahradě půdu – chudou nebo živinově bohatou, je lokalita suchá nebo mokrá? Podle toho můžete vytušit, jakému typu louky by se u Vás mohlo dařit. http://web2.mendelu.cz/af_291_projekty2/vseo/stranka.php?kod=2141 Dá se to také zjistit podle typu luk v okolí Vaší zahrady. Z louky ze sousedství můžete také získat vhodné osivo. Někdy stačí po trávníku rozházet odkvetlé luční květy, které jste měly ve váze. Luční osivo lze také zakoupit, ale pouze osivo z domácích rostlin zaručuje dlouholetou nádheru květů.

 

Tajemství vzniku květnaté louky tkví v tom, že se seče až po odkvětu. Louku sekejte teprve, až se větší část bylin a květin vysemení (konec června), nesekejte nikdy celou plochu najednou, aby se luční živočichové mohli uchýlit jinam. Posečenou hmotu necháte den ležet, mají užiteční živočichové šanci stáhnout se do neposečené části. Doporučuje se ponechat vždy 30% plochy jako možnost obživy pro zvířata.

 

Květinové louky se musí sekat jen jednou, maximálně dvakrát ročně. Nejlépe kosou v červenci a v září. V příštím roce se pak tento květinový ráj rozzáří nanovo.

 

Na Toulcově dvoře se staráme o dvě květnaté louky. Tou první je step uprostřed dvora https://www.toulcuvdvur.cz/stranka/naucna-stezka-step-ve-dvore, převezená ze staveniště v Prokopském údolí. Tou druhou je bukvicová louka https://www.toulcuvdvur.cz/stranka/naucna-stezka-louky v blízkosti mokřadu. Péče o ně je tak trochu alchymií a vědou. Je potřeba vědět, kdy louky nechat spást, kdy je posekat, aby co nejvíce kvetly… Když v létě naše louky rozkvetou a létají nad nimi motýli, je to krása. 
 

Louka na zahradě, klid od sekaček