Jak je to s májkou
Májky se někdy připravují ještě v dubnu, protože stavba velké vesnické máje vyžaduje spolupráci a čas. Stavba většinou navazuje na pálení čarodějnic, ale ne vždy je tomu tak. Čas stavby májky se liší podle krajů i obcí. Poté stojí zhruba měsíc, ale ani to není pravidlem a opět se to může lišit. Někdy se ke stavbě májky přidala i tancovačka.
Tato velká májka měla kromě zmíněného symbolicky erotického podtextu také nepostradatelný význam ochrany pro celou obec. I to nejspíše souvisí s pohanským kultem přírody a stromu jako symbolu života a ochrany před zlými silami.
První noc po postavení máje u ní musí mladí muži držet stráž, aby ji mladíci ze sousední vesnice tajně nepodřízli. Tento zvyk představuje symbolické souboje mezi jednotlivými rody a vesnicemi.
Dívky dostávaly před dům jako dárek svou vlastní malou májku z břízy. Mládenec dával postavením májky veřejně najevo, že si na děvče myslí. Pokud měl o vyvolenou zájem i jiný nápadník, musel první májku zničit a postavit na její místo svou vlastní. Nezadaným děvčatům stavěli májky bratři nebo sousedé.
