Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Jak je to s májkou

Májka je symbolem lásky a mládí. Staví se z kmene oloupaného jehličnatého stromu, zbaveného spodních větví, nebo se ozdobí očištěný kmen na který se navrch přikovala břízka. Zelený vršek se zdobí pentlemi, stužkami, fáborky, blyštivými plíšky a na Moravě i klobáskami a zavěšenými lahvemi s kořalkou. Spojení kmene stromu a kruhu věnce je symbolickým vyjádřením sexuálního spojení muže a ženy. Kruhy na májce taktéž symbolizují květ života (starý slovanský symbol). Tento květ života má šest ramen, což podle slovanských tradic symbolizuje sluneční fáze po celý rok.

 

Májky se někdy připravují ještě v dubnu, protože stavba velké vesnické máje vyžaduje spolupráci a čas. Stavba většinou navazuje na pálení čarodějnic, ale ne vždy je tomu tak. Čas stavby májky se liší podle krajů i obcí. Poté stojí zhruba měsíc, ale ani to není pravidlem a opět se to může lišit. Někdy se ke stavbě májky přidala i tancovačka.



Tato velká májka měla kromě zmíněného symbolicky erotického podtextu také nepostradatelný význam ochrany pro celou obec. I to nejspíše souvisí s pohanským kultem přírody a stromu jako symbolu života a ochrany před zlými silami.

 

První noc po postavení máje u ní musí mladí muži držet stráž, aby ji mladíci ze sousední vesnice tajně nepodřízli. Tento zvyk představuje symbolické souboje mezi jednotlivými rody a vesnicemi.



Dívky dostávaly před dům jako dárek svou vlastní malou májku z břízy. Mládenec dával postavením májky veřejně najevo, že si na děvče myslí. Pokud měl o vyvolenou zájem i jiný nápadník, musel první májku zničit a postavit na její místo svou vlastní. Nezadaným děvčatům stavěli májky bratři nebo sousedé.

Jak je to s májkou