Aktivitou k šetrnosti

Spotřeba energie je alfa a omega současné klimatické krize. Nic jiného nemá tak významný podíl na uhlíkové stopě jedince (pokud se nejedná o chronického létavce letadly), jako spotřeba elektrické energie a tepla. Spalováním uhlí, plynu, ale i dřeva se do ovzduší uvolňují skleníkové plyny, které oteplují planetu. Jak s tím skoncovat?
Ano, lze si postavit pasivní dům, ale to si jen málokdo může dovolit. Nyní se musí hledat řešení, která jsou dostupná všem. I těm, kteří žijí v bytech, a veškerá energie k nim z dálky pasivně pluje. A také těm, kteří bydlí ve starých domech a pečují tak o architektonické skvosty, které dotvářejí českou krajinu.
 
Důležité je, aby odběratelé již nebyli tak závislí na dodavatelích, kteří stále odebírají energii především z uhlí. Řešením by mohla být tzv. komunitní energetika.
 
Komunitní energetika je moderní způsob distribuování elektřiny a dalších energií. Je založená na tom, že občané, obce i malí podnikatelé mohou zajišťovat výrobu, distribuci i skladování energie, místo toho, aby byli pouhými spotřebiteli. Vyrobenou energii či teplo pak mohou jako podílníci či členové komunity odebírat za výhodnějších podmínek. Případné přebytky jsou pak dodávány do veřejné sítě a zisk je využíván pro další rozvoj komunity.
 
V menších obcích mohou s vytvářením komunit pomoci obecní úřady. Ve velkých bytových domech, již nyní existují společenství vlastníků (SVJ), která by mohla o instalaci například fotovoltaických panelů usilovat. Díky různým dotačním programům, jako jsou Modernizační fond či Nová zelená úsporám se dá získat 40 – 50 % investičních nákladů. I současné vedení Prahy má za cíl ve svém klimatickém plánu, tyto projekty podporovat.
 
Dobrým příkladem, nízkoenergetického bytového domu, je budova, ve které bydlí naše milá předsedkyně Lenka Skoupá. Tento bytový dům byl dokončen v roce 2015 a už tenkrát měl na střeše instalované solární panely, které ohřívají vodu, čímž se podílejí na vytápění budovy. Dále má dům retenční nádrž na dešťovou vodu, ze které lze čerpat vodu na zalévání či splachování. Přebytečná voda odtéká do jezírka, které v létě zpříjemňuje místní klima. Zároveň má budova zelené střechy nad garážemi, které slouží lidem jako zahrádky.
 
Díky tomu, že je Lenka i ve výboru SVJ má dům i popelnici na bioodpad a kolem domu vyvýšené záhony. Výrazné úspory elektrické energie ve společných prostorách byly dosaženy tím, že se vyměnily zářivky za ledky. Tato investice se vrátila díky úsporám energie za pět měsíců a celková spotřeba elektřiny se snížila na polovinu. Nyní připravují projet na instalaci fotovoltaických panelů, které jim budou vyrábět vlastní elektřinu.
Tento dům může být tedy inspirací pro ostatní. Díky moderním technologiím zde dochází nejen k úsporám energie a provozu šetrnějšímu přírodě, ale také k úspoře peněz. Není čas čekat, až k nám obnovitelná energie sama dopluje. Je čas se začít podílet na její výrobě.
 

Zdroj a inspirace:

Povolební debata: https://plus.rozhlas.cz/martin-bursik-vlada-mohla-garantovat-dalsi-uvery-lidem-kteri-nemaji-penize-na-8607241

Komunitní energetika obecně: https://www.enviwiki.cz/wiki/Komunitn%C3%AD_energetika

Pražšké společenství obnovitelné energie: https://www.pripojdum.cz/ 

Článek o podpoře Prahy do OZE: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/fotovoltaiky-praha-dotace-20211109.html?fbclid=IwAR1ToJvrfp7F6V2VQv-Gbhov3QY1al50nfFkzF2f8MBZ8deeFoSo_cQWGiY

Klimatický plán Prahy https://klima.praha.eu/DATA/Dokumenty/Klimaticky_plan_HMP_2030_revidovany_k_27_5_2021.pdf

Dotační program Modernizační fond https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/modernizacni-fond/

Dotační program Nová zelená úsporám https://novazelenausporam.cz/

Domácí úspory energie: https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-usporit-za-energie-tady-a-ted-vytapeni-domacnosti-a-spotreba-teple-vody?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Aktivitou k šetrnosti