100 let a furt dobrý
Dnes je zcela mimořádný den. Je tomu totiž přesně 100 let, co začal na našem území vysílat rozhlas. Český (dříve Československý) rozhlas nás za občas dramatických okolností provedl celým dvacátým stoletím a v dalším tisíciletí v tom stále úspěšně pokračuje. Dodnes je ceněný za nezávislé a kvalitní zpravodajství a také jako zdroj inteligentní zábavy.
Český rozhlas a rádio obecně má i přes existenci televize a jiných vymakaných multimédií, mnohé výhody. Můžete ho poslouchat takřka kdekoliv a přitom nezahálet, protože vás neupoutá k žádné obrazovce. Navíc v době podcastů si můžete svůj oblíbený pořad pustit, když se vám to zrovna hodí. Třeba když děláte v práci něco, u čeho nemusíte tolik přemýšlet.
Pokud se zajímáte o přírodu a ochranu životního prostředí, je Český rozhlas skvělým zdrojem aktuálních informací. U příležitosti 100 let vám představujeme pár osvědčených pořadů:
- NATURA (https://www.mujrozhlas.cz/natura) je pořad Českého rozhlasu Plus, řeší se v něm ekologická témata i novinky z oblasti ekologicky šetrného způsobu života.
- PODHOUBÍ (https://www.mujrozhlas.cz/podhoubi) vysílá Český rozhlas Wave, je tedy určen pro mladší posluchače. Když si ho ale pustíte v podcastu nebo z mujrozhlas.cz, tak to máte bez hudby. Podhoubí je magazín o přírodě, životním prostředí a všech cestách k šetrnému životu.
- ZDRAVÍ V CAJKU (https://www.mujrozhlas.cz/zdravi-v-cajku) je pořadem z plzeňské redakce. Rubrika je zaměřená na lidské zdraví a ekologii. Vysvětluje, jaká úskalí skrývají různé předměty či potraviny kolem nás.
- STUDIO LEONARDO (https://www.mujrozhlas.cz/studio-leonardo) přináší rozhovory s osobnostmi ze světa vědy, občas i z věd přírodních.
- METEOR (https://www.mujrozhlas.cz/meteor) je jedním z nejstarších pořadů Českého rozhlasu. Mnozí kvůli němu celý život vstávají každou sobotu v osm hodin, aby si ho včas zapnuli. Pořad přináší vědecko-populární reportáže, rozhovory a dokumenty pro všechny.
- LABORATOŘ https://www.mujrozhlas.cz/laborator je pořad populárně naučný, ale také trochu zábavný. Vědci v něm vysvětlují, herci glosují novinky o přírodě a lidech.
No a v neposlední řadě najdete na webu Českého rozhlasu například atlas rostlin, ptáků či obojživelníků. A kromě obrázku a popisu si můžete pustit i jejich hlas. To je velmi praktické při tvorbě výukových pomůcek. https://temata.rozhlas.cz/priroda
Kéž by lidem Rozhlas sloužil další stovky let.
Vytvořeno: 18.5.2023 16:31
Autor: Halina Holá