Konference EVVO pro učitele MŠ: Tady jsme doma - jak na místně zakotvené učení v mateřské škole
Není náhoda, že o místně zakotveném učení (dále MZU) začíná být stále více slyšet. Umožňuje totiž i předškolním dětem posílit vztah k místu jejich každodenního života. Zveme vás na celodenní konferenci složenou z úvodního společného bloku přednášek a navazujících dílen v menších skupinách. Představíme principy MZU aplikovatelné v prostředí mateřských škol, konkrétní příklady využití MZU s dětmi v MŠ, možnosti spolupráce se samosprávou obce a místními komunitami. V průběhu konference bude možno projít si “malotrh” poskytovatelů EVVO pro mateřské školy.
Konference je určena pro pedagogy MŠ i další zájemce o téma MZU.
Časový harmonogram:
8:30 – 9:00 prezence účastníků , veletrh
9:00 – 9:15 zahájení a organizační záležitosti
9:15 – 10:45 úvodní blok přednášek:
- Principy místně zakotveného učení
Přednášející: Lenka Hronešová, SEVER - Místně zakotvené učení ve spolupráci mateřské školy a střediska ekologické výchovy
Lenka Rumlerová, Botič o.p.s. a Pavla Benešová, MŠ Čtyřlístek - Pěšky do školy v prostředí mateřských škol
Blanka Klimešová a Marie Čiverná, Pěšky městem - Všichni máme jeden cíl aneb zřizovatel naslouchá - o spolupráci školy a města
Zuzana Sýkorová, Spolek Esedra
11:00 – 12:45 workshopy (více informací níže)
12:45 – 14:00 oběd ve Zdravé jídelně Toulcova dvora, veletrh
14:00 – 15:45 workshopy
15:45 – 16:00 ukončení konference, předání osvědčení o účast
Workshopy:
Každý účastník si v rámci registrace na konferenci vybírá dva workshopy.*
1. Tajemství staré Hostivaře (Lektorky: Lenka Hofierková, Lenka Rumlerová)
Znáte rytíře ze svého okolí? My jsme s dětmi ve věku 5-8 let o prázdninách na příměstském táboře takového rytíře hledali. Pracovali jsme s mapou, objevovali různá zákoutí staré Hostivaře a pátrali po obyvatelích starých statků. O tom, jak se nám tábor vydařil a jakým jsme museli čelit překážkám, se s Vámi rádi podělíme na workshopu. Ukážeme Vám zdroje, ze kterých jsme čerpali a některé aktivity si i vyzkoušíte. Na vlastní kůži si budete moci vyzkoušet i výukový program Za humny, který na Toulcově dvoře nabízíme skupinám dětí z mateřských škol a o kterém jste si mohli přečíst také v Informačním Bulletinu Mrkvička 1/2022.
2. Co máte za humny? (Lektorka: Lenka Hronešová)
Jak lze využít principů místně zakotveného učení při práci v mateřské škole a jaký přínos má tento přístup pro děti? Vyzkoušíme si několik jednoduchých aktivit, prostřednictvím kterých můžeme spolu s dětmi začít objevovat místo, kde žijeme a užít si tak společně velké dobrodružství.
Dílna bude probíhat interaktivní formou a bude obsahovat příklady dobré praxe a drobné aktivity pro začátek práce s MZU, které v případě dobrého počasí proběhnou venku.
3. Příručka pro přežití ve městě (Lektorka: Zuzana Sýkorová)
Název dílny je inspirován stejnojmennou knihou autorky Zuzany HustMaš o malých zálesácích v Praze. A protože nejen les má svá tajemství a pást koně lze i na betoně, budeme si všímat divočiny ve městě a věnovat se tomu, jak dostat přírodu do městských školek a jak realizovat environmentální výchovu ve městě.
4. Pěšky do školy a do školky (Lektorky: Blanka Klimešová, Marie Čiverná)
Podobně jako řeka, kde plavou pstruzi je zdravá, tak i město, kde se mohou pohybovat děti je zdravé. Aktivní doprava dětí do školy a školky napomáhá jejich rozvoji, a to nejen v oblasti dopravní výchovy, ale také při rozvoji pohybových schopností a zdravých životních návyků a socializaci. Workshop se zaměří na benefity, které aktivní cesta do školy přináší dětem i městu. Budeme se věnovat dopravní výchově v kontextu místa, kde se děti pohybují, a pokusíme se nalézt odpovědi na nejčastější námitky rodičů proti aktivní dopravě. Součástí bude i představení konceptu školní ulice, jako dopravního opatření pro zvýšení bezpečnosti dětí a podporu aktivní dopravy.
Medailonky lektorek:
Lenka Rumlerová (Botič o. p. s.) - Jsem již mnoholetou pracovnicí organizace Botič působící na Toulcově dvoře. V Botiči jsem začala jako lektorka pro maminky s dětmi, poté jsem lektorovala v předškoličce. Nyní lektoruju EVP pro školy a školky, semináře pro pedagogy a také specializační studia pro koordinátory EVVO. Zaměřuji se primárně na vzdělávání dětí v předškolním věku. Nejraději učím podle metodik J. Cornella (metoda plynulého učení) a D. Sobela.
Lenka Hofierková (Botič o. p. s.) - Působím v organizaci Botič jako lektorka výukových programů pro školy a koordinátorka vzdělávacích aktivit. Dříve jsem lektorovala v Ekodomově kroužek a příměstský tábor Malý průzkumník přírody. Dále jsem měla možnost moderovat školní projekce festivalu Jeden svět na školách. Mám vystudovanou Fakultu tropického zemědělství na České zemědělské univerzitě v Praze, kde si dodělávám i pedagogické minimum.
Lenka Hronešová (SEV SEVER) - Jsem ředitelkou a lektorkou Střediska ekologické výchovy SEVER Hradec Králové, o.p.s. Dále jsem také autorkou metodických publikací pro předškolní vzdělávání a 1.st.ZŠ (O čtyřech královstvích, Inspirace les, Jak se máte, Cibulkovi? a další)
„Ekovýchově se věnuji bezmála čtvrt století (u SEVERu 19 let). Ráda o přírodě učím, ale hlavně v ní pobývám a zažívám dobrodružství. Zajímá mě, proč se věci dějí, a jaká je souvislost mezi příčinou a následkem.”
Zuzana Sýkorová (Spolek Esedra) - Absolventka SPgŠ Praha 6, Obor vychovatelství, specializace výtvarná výchova, certifikovaná chůva, absolventka Studia k výkonu specializovaných činností v oblasti environmentální výchovy a kurzu Klíč pro život. Pracovala jako praktikant v Centru pro mentálně postižené Oáza Praha, jako asistent v Ústav soc. péče hl. m. Prahy Horní Maxov, jako pedagog v Soukromé mateřské školce Žirafa, jako pedagog v Mateřské školce Únětice, byla lektorkou výtvarných kroužků sdružení Roztoč v Roztokách a v Úněticích. V současné době hlavní pedagog a vedoucí Dětského klubu V lese Spolku Esedra, lektorka vzdělávacích kurzů pro učitelky MŠ a zastupitelka Roztok.
Blanka Klimešová (Pěšky městem) - Koordinuji aktivity projektu Bezpečné cesty do školy a podílím se na realizaci projektu Pěšky do školy. Specializuji se na metodiku a evaluaci projektů.
Marie Čiverná (Pěšky městem) - Jsem hlavní koordinátorkou každoroční kampaně Pěšky do školy. Mám na starosti komunikaci se zapojenými školami spolupráci s obcemi a dalšími partnery.
Akce je akreditována MŠMT, na závěr účastníci obdrží osvědčení o účasti.
Pro aktuální informace a informace o vystavovatelých, sledujte akci na facebooku.
* Při registraci na konferenci nemají účastnici zaručenou účast na jimi vybraných workshopech. Je možné, že z organizačních důvodů Vám bude nabídnut jiný workshop než ten, na který jste se přihlásili.