Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací
Nabídka

Zahrada a Badatelna

Členitý terén školní zahrady má rozlohu přes 1000 m². Je jedním z míst na Toulcově dvoře, kterému byl v roce 2015 udělen Ekologickým institutem Veronica certifikát Přírodní zahrada. Jedná se o potvrzení, že na naší zahradě spolupracujeme s přírodou. Splňujeme mimo jiné základní kritérium nepoužívání umělých minerálních hnojiv, pesticidů, herbicidů a chemických postřiků, ani rašeliny za účelem úpravy půdy.

V době, kdy byla školka založena, děti společně s rodiči a učitelkami vysázely stromy a keře (borovice, lísky, rybízy, ostružiny, jabloň, hrušeň a jeřáb), jejichž plody nyní spolu s dětmi sklízíme a zpracováváme do moštů a domácích koláčů.

Kromě nejrůznějších kvetoucích rostlin pečují děti na zahradě také o zeleninu, kterou pěstují ze semínek. Nejčastěji vyséváme salát, mrkev, kedlubny, ředkvičky, rajčata. Děti se rovněž starají o bylinky ve vyvýšených záhonech, které nám provoní domácí pomazánky, polévky nebo vodu k pití.

Na zahradě dětem ukazujeme jak kompostovat, využívat dešťovou vodu, ale i větrnou a sluneční energii. Společně pečujeme o hmyzí domeček, neboť hmyz je důležitým pomocníkem v naší zahradě.

Stalo se zvykem, že dvakrát do roka přicházejí rodiče spolu se svými dětmi na pomoc při úpravách zahrady. Tyto příležitosti jsou ideální možností k prohlubování vazeb mezi školou, rodiči, dětmi i místní přírodou.

Naše zahrada nabízí nejen možnosti péče o rostliny, ale i prostor pro hru, pozorování, bádání, experimentování. Výuka u nás probíhá především prostřednictvím prožitků. V zahradě jsou umístěny dřevěné herní prvky sloužící pro rozvoj hrubé motoriky. Mezi nejoblíbenější místa patří blátoviště a vodní prvek. Nad cistermani s dešťovou vodou je zbudován ve stylu seníku altán, který je vybaven dřevěným nábytkem a slouží jako venkovní třída.

Venkovní třídu doplňuje „Badatelna“ umístěná v budově školky. Jedná se o místnost s kresbami zvířat v životní velikosti, kde jsou soustředěny veškeré pomůcky a knížky určené k poznávání přírody.

Za pozorováním přírody v průběhu ročních období však vyrážíme ven do přilehlého areálu Toulcova dvora o rozloze 8 ha, jehož součástí je mimo jiné i farma domácích zvířat, jízdárna, zelinářská a okrasná zahrada, ovocný sad, louky, pole, mokřad, lužní les a rybníčky.

V Badatelně najdete knihovnu, která má tvar stromu, odkud si bereme jako pomůcky knihy o zvířatech a rostlinách, přírodovědné atlasy a určovací klíče. Ve skříni z různých druhů dřev jsou uloženy dalekohledy, lupy, binokulární lupy, zvětšovací kelímky, které umožňují dětem vidět přírodu zblízka. Pro šetrný odchyt živočichů na louce nám slouží exhaustory a smýkačka. Pro zkoumání života ve vodě, ať už v mokřadu nebo v potoce Botiči, využíváme planktonky, mísy a lavory. Sada vábniček umožňuje imitaci zpěvu 25 ptáků, např. skřivan, kachna, sýček, kukačka, sýkorka modřinka, slavík, hrdlička, koroptev, vrabec domácí, drozd.

U nás v Mateřské škole Semínko děti poznávají přírodu za každého počasí všemi smysly přímo venku v bezprostředním kontaktu.

 

Předpověď počasí
Počasí Praha 15 - Slunečno.cz