Ekoprovoz
V Semínku se snažíme o ekologický a zodpovědný přístup nejen v učebních plánech, ale také přímo v provozu.
Ekologicky šetrné přístupy uplatňujeme v následujících oblastech:
Hospodaření vodou
Šetrněji hospodaříme s vodou. Používáme pákové baterie místo kohoutků (pákové baterie zkracují dobu potřebnou k nastavení požadované teploty vody, šetří tak asi 40 % energie i vodu samotnou). V létě 2016 byly vyměněny všechny záchodové nádržky, pákové baterie i dávkovače mýdla. WC nádržky byly při montáži nastaveny tak, aby se plnily pouze na spodní možnou hranici, která je ke spláchnutí dostatečná a nedocházelo ke zbytečnému plýtvání vodou. Stejně tak byly vyměněny vodovodní baterie, které jsou z důvodu úspory vody vybaveny perlátory (principem perlátoru je omezení průtoku vody a přidání okolního vzduchu do vody). Dešťovou vodu zachytáváme a svádíme do připravených rezervoárů a sudů. Využíváme ji k zalévání rostlinek na naší zahradě. Opakující se období sucha nám smysluplnost tohoto jednání potvrzují.
Vytápění, energeticky úsporná opatření při provozu budov
Postupně snižujeme spotřebu elektřiny. Dbáme na těsnící okna, optimální regulaci teploty pomocí termostatických hlavic na radiátorech, správné (krátké a intenzivní) větrání. Trvale nevyužívané místnosti temperujeme. Svítíme úspornými zářivkami (se zdravým slunečním světlem). Spotřebiče vytahujeme ze zásuvek, jelikož i vypnuté berou elektřinu ze sítě (neboť mají zabudovaný transformátor, který spotřebovává energii a teprve až za ním vypínač). Pořizujeme energeticky šetrnější spotřebiče a používáme je s rozmyslem (plná myčka, pračka, ohřívané množství vody v rychlovarné konvice jen kolik je třeba). Nabíjíme tužkové baterie.
Třídění odpadů, bioodpad a kompost, využívání obnovitelných materiálů, recyklace
Třídíme všechny odpady, které v místě třídit lze. Bioodpad dáváme na dvoukomorový kompost, kde se přemění na kvalitní substrát pro rostliny. Minimalizujeme obalový odpad (kde je to rozumné, upřednostňujeme větší balení, zohledňujeme ekologickou stopu obalů). Například nekupujeme balenou vodu v PET lahvích, místo nich u nás najdete na stolech džbánky s kohoutkovou vodu ochucené ovocem či bylinkami. Na výlety vodu plníme do zdravotně nezávadných lahví.
Zelené úřadování
Používáme recyklovaný papír, tiskneme oboustranně. Šmíráky používáme k poznámkám a děti k malování. Objednáváme recyklované tonery. Zbytečně nenecháváme zapnuté počítače a světla.
Ekologicky šetrné úklidové prostředky a postupy
Používáme ekologicky šetrné (netestované na zvířatech, biologicky rozložitelné) čisticí prostředky, které jsou vyráběné na bázi minerálních látek a rostlinných složek. Ostatní v minimální míře a pouze ve zdůvodnitelných případech. Rovněž při praní prádla a mytí nádobí v myčce jsou našimi pomocníky tyto ekopřípravky. K mytí rukou nám slouží tekuté ekologické mýdlo s levandulí. Na záchodech naleznete recyklované toaletní papíry.
Koncepce snižování ekologické stopy
Na zahradě hospodaříme na základě přírodních principů (nepoužíváme umělá hnojiva, postřiky). Na společné akce se dopravujeme environmentálně šetrným způsobem (hromadnou dopravou, vytíženým autem). Snižujeme spotřebu materiálů a množství spotřebních pomůcek při výuce, provozu i v kancelářích. Výukové materiály a pomůcky používáme přednostně z přírodních a dobře recyklovatelných materiálů. Upřednostňujeme dřevěné hračky a vybavení školky (nábytek z masivního dřeva, skříň v badatelně atd.). Bavlněné povlečení na deky a polštáře splňuje přísné požadavky na nezávadnost a bylo celé vyrobené v České republice. Část teplé vody je ohřívána díky solárnímu panelu na střeše. V současné době uvažujeme o ještě větším využívání elektrické energie z obnovitelných zdrojů, která se nám vyrábí na zahradě v altánu.