Perte, co se dá

Pravidelné praní roušek jistě mnohým matkám připomnělo časy, kdy praly plenky. Systém praní je podobný: stejná teplota i frekvence praní, příjemná vůně bavlny. Pokud zkušenost s praním látkových plen nemáte, možná je načase začít.

Málokomu je příjemná na puse jednorázová ústenka vyrobená z kdoví čeho v nedozírné dálce, která se navíc nemůže prát a po pár hodinách se stává nebezpečným odpadem. Ještě více musí být miminkům nepříjemné jednorázové pleny, které jsou vyrobeny z vnitřní strany z podobného materiálu jako jednorázové roušky, ale dále jsou doplněny chemicky ovoněným ropným gelem a igelitovou nepropustnou vrstvou. Děti s plenami ale nemluví a také nemají srovnání s „bavlkou“, takže nevíme, jak moc je to asi nepříjemné ty „jednorázovky“ nosit.

 

Říká se, že po jednom miminku zůstane tuna až dvě odpadu vzniklého z nošení plen. Snad nikdo si neumí představit, jak velká kopa to je. Používáním látkových plen lze tuto horu výrazně zmenšit.

 

A u praní roušek a plen se nemusí skončit. Lze totiž prát i spoustu jiných věcí, které si lidé běžně kupují na jedno použití. Menstruační vložky, žínky a mycí hadříky, kapesníky, odličovací tampóny, hadry na podlahu, prachovky a jiné úklidové hadříky, tašky na nákup, sáčky na zeleninu a ovoce a další.

U některých věcí jsme často úplně zapomněli, že se dříve praly. Tak to zkuste a uvidíte jak je to lehké a příjemné. A navíc ulehčíte životnímu prostředí.

 

Zdroj a inspirace:

https://www.obnovitelne.cz/clanek/1226/masky-a-rousky-z-nedostatkoveho-zbozi-odpad-ktery-ohrozuje-oceany/  

https://latkovepleny.cz/jednorazove-vs-latkove-pleny/ekologicke-srovnani-plen/

https://www.ekonews.cz/mesto-chce-dostat-jednorazove-plenky-ze-skladky-prispiva-na-latkove/?fbclid=IwAR28sVYjvHPSgU8vPI5vPMSjxN3zfSxVE1h8EKxDPZ2Uwq_wmIn4AVdELiA

https://www.econea.cz/blog/neperte-se-s-eko-pranim-jak-nad-nim-vyzrat-jednou-provzdy/

Perte, co se dá