NENÍ DÉŠŤ JAKO DÉŠŤ
Namísto očekávaných mírných deštíků přišly rovnou deště přívalové a postupně se přehnaly přes naše území. Že je to z extrému do extrému? Vypadá to tak.
Stopy jsou vidět i na Toulcově dvoře. Ještě teď je patrné „koryto“, kterým se valila voda přes drůbeží dvoreček a ovčí výběh. Část srážek doplnila nádrže na zalévání, část se vsákla do nejrůznějších zasakovacích ploch, část zůstala v dešťovém jezírku. I tak spousta vody skončila v mokřadu, tedy tam, kam patří. Mokřad se změnil doslova přes noc!
Jinde to však tak dobrý konec nemělo. Říkáte si proč?
Příčinu přívalových dešťů nevyřešíme, můžeme ale (a musíme) ovlivnit následek. Prvořadá je prevence. Pro boj se suchem i prevenci povodní je naprosto zásadní zdravá krajina. Města a obce musí s přívalovými dešti počítat a být na ně náležitě připravena. Přívalové srážky se nedokážou zasáknout do půdy nebo být efektivně zadrženy vegetací, a tak pokračují jako povrchový odtok. Zkuste udělat známý pokus se zalitím květináče s vyschlou a pro porovnání i květináče se zeminou vlhkou, vidíte ten rozdíl v množství vsáknuté vody? V situaci, kdy se již přívalové srážky nevejdou do přeplněných říčních koryt, zaplavují obce a způsobují škody na majetku, životech lidí a zvířat.
Řešením jsou krajinná opatření a zemědělská nebo lesní půda, která je v dobré “kondici”.
To znamená dostatek organické hmoty v půdě schopné vázat vodu - metr krychlový zdravé půdy zadrží až 400 litrů vody, zatímco současný stav v ČR je pouze cca 200 litrů.
Mezi krajině blízká opatření zpomalující povodňovou vlnu a snižující její maximum patří také:
- časté přerušování drah soustředěného odtoku (např. pomocí mezí, remízků atp.);
- dostatek mrtvého dřeva v lese fungujícího jako houba, ale i bariéra povrchového odtoku;
- pokud možno co nejdelší zapojení vegetace v průběhu roku (především na polích).
Tato a mnohá další podobná opatření pomáhají zároveň čelit i suchu, posilují biodiverzitu a krajinný ráz, tedy hodnotám, které společnost od krajiny očekává. Je proto třeba motivovat hospodáře v krajině a vlastníky nemovitostí, aby se podobná opatření nebáli realizovat a především, aby se jim vyplatila.